עדכון אירועי כלבת לשנת 2012

מעודכן לתאריך 10/12/2012

3/1/2012 איבחון כלבת ראשון לשנת 2012 בתן שנמצא במושב אבני איתן שבדרום רמת הגולן.
התן נתגלה מת בחצר בית של משפחה במושב אבני איתן (ולא במושב נוב כפי שנכתב בטעות בטופס המשלוח).
גופתו נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אובחנה המחלה.
אין כל פרטים נוספים. לא ברור מהיכן הגיע התן ולא ידוע על מגע של התן (טרם מותו) עם בני אדם או בעלי חיים.

16/1/2012 אירוע כלבת מס' 2 לשנת 2012, והפעם בכלב שנלכד בקבוץ להבות הבשן שבעמק החולה, 10 ק"מ דרום מזרחית לקריית שמונה (מ.א. גליל עליון).
מדובר בכלב משוטט, בגודל בינוני, מעורב (כנראה עם אמסטף). הכלב אובחן לראשונה בשעות אחה"צ המאוחרות בקיבוץ שמיר לאחר שגילה סימני תוקפנות אופייניים למחלת הכלבת ותקף כל מה שנקרה בדרכו. בניסיון ללוכדו נמלט הכלב לקיבוץ הסמוך להבות הבשן, המרוחק 3 – 4 ק"מ מקיבוץ שמיר, ורק כאן, בשעות הבוקר שלמחרת, נלכד הכלב ונורה למוות. בשני הקיבוצים נשך הכלב בני אדם וכלבים אחרים. עד כה לא ידוע מקור הכלב. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו. ראשו (מוחו) של הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה

06/02/2012 אירוע כלבת מס' 3 לשנה זו, והפעם בעז בקבוץ עין חרוד מאוחד שבעמק יזרעאל (מ.א. הגלבוע).

מדובר בעז חולבת, בוגרת, שעמדה בדיר החלב של הקיבוץ, המונה כ-700 חולבות. העז נחשדה כחולה בכלבת לאחר שהראתה תופעות של רגישות יתר ותוקפנות, ובין היתר ניסתה לנשוך את אחד העובדים בדיר ומה שנקרה בדרכה. העז הורדמה ורק אז אובחן כי לעז חצי אוזן "תלושה" , שהבריאה בינתיים, שכנראה נגרמה כתוצאה מנשיכת בעל חיים. מתחקיר ראשוני עולה כי לפני בערך כחודשיים חדר זאב לדיר והוברח מהמקום ע"י הפועלים. בבדיקה פרטנית של העדר שהתקיימה בזמנו לא נמצאו ו/או נראו כל בעלי חיים נשוכים.
ראשה של העז נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

20/2/2012 איבחון כלבת מספר 4 לשנת 2012 ושוב בתן שנמצא הפעם ליד קבוץ כפר רופין שבבקעת בית שאן, ליד העיר בית שאן (מ.א. עמק המעיינות).
התן נורה ליד בריכות הדגים של כפר רופין. לא ידוע מהיכן הגיע התן ולא ידוע אם היה במגע עם בני אדם ו/או בעלי חיים. התחקיר בעיצומו.

הגופה נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אובחנה המחלה.

5/3/2012 אבחון כלבת מספר 5 לשנת 2012 והפעם בשועל בקיבוץ מלכיה שבגליל העליון, הנמצא כ-13 ק"מ דרום-מערבית לקריית שמונה (מ.א. גליל עליון).
השועל הומת ע"י כלב ההרים הפירינאי של "בקר מלכיה" בתחום הקיבוץ. לא ידוע מהיכן הגיע השועל ולא ידוע אם היה במגע עם בני אדם ו/או בעלי חיים אחרים. התחקיר בעיצומו.
הגופה נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אובחנה המחלה.

16/4/2012 אירוע כלבת מס' 6, השני בכלב לשנת 2012, שנלכד במושב אלוני הבשן שבמזרח רמת הגולן, הממוקם כ- 700 מטרים מהגבול הסורי (מ.א. גולן).
מדובר בכלב משוטט, בגודל בינוני, מעורב, שחדר לתחום המושב. מקור הכלב לא ידוע. החשד כי הכלב נגוע בכלבת התעורר לאחר שננשכו שני כלבים במקום ותושבים חשו מאוימים בגין נביחותיו. הוזמן לוכד המועצה והכלב נורה למוות. לא ידוע אם הכלב היה במגע ישיר עם בני אדם ובעלי חיים אחרים. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו.
ראשו (מוחו) של הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה.

29/5/2012 אירוע כלבת מספר 7 – הפעם בכלב אליעד (רמת הגולן) ואירוע כלבת מספר 8 לשנה זו, הפעם בכפר סאלד – גם הפעם בכלב

10/6/2012 אירוע כלבת מס' 9, ושוב בכלב, החמישי במספר לשנה זו, והפעם בקיבוץ דפנה, השוכן בעמק החולה, בצפון אצבע הגליל, כ-7 ק"מ צפונית לעיר קריית שמונה (מ.א. גליל עליון).
מדובר בכלב מגזע מעורב ובגודל בינוני. הכלב נלכד בתחום המטעים של קיבוץ דפנה, לאחר שעורר את חשדו של הפרדסן שעבד במקום והבחין כי "משהו לא היה בסדר בהתנהגותו של הכלב". הכלב הובהל למרפאה בקרית שמונה. הרופא הווטרינר שחשד כי הכלב, שבין היתר גילה סימני תוקפנות יתר, נגוע בכלבת הרדים את הכלב וראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה. לא ידוע מקור הכלב ולא ניתן לקבוע אם מדובר בכלב משוטט. הכלב נבדק ונמצא ללא שבב ו/או כל סימון היכר אחר.

טרם הסתיים תחקיר האירוע. בין היתר נבדקת גם עדות שלפיה הכלב הושלך ע"י שני אנשים מרכב [טנדר] ששהה זמן קצר, לפני שנמצא הכלב, במטע של הקיבוץ! הנושא הועבר כמובן לבדיקה ולחקירת הגופים הרלוונטיים.

11/6/2012, אירוע כלבת מספר 10, הפעם בקיבוץ שמיר, גם הפעם אירוע בכלב.

13/6/2012, אירוע כלבת מספר 11, הפעם ביישוב מסעדה ברמת הגולן, גם הפעם הדבקה בכלב.

19/6/2012 – אירוע כלבת מספר 12 לשנת 2012, והפעם בפרה מרפת החלב של קיבוץ שדה אליהו שבגליל התחתון, בין צומת גולני לכפר תבור, בסמוך לאילניה (מ.א. הגליל התחתון).
מדובר בפרה לחלב כבת 3, לא מחוסנת, שמתה 10 ימים לאחר שהמליטה (המלטה שניה) ולאחר שהראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות טיפוסיות לכלבת. בבדיקת הפרה לאחר המוות לא נמצאו כל סימני נשיכה. (יש להניח, ובסבירות גבוהה, כי מדובר בהדבקה כתוצאה מנשיכת בע"ח נגוע לפחות 3 שבועות או יותר טרם מותה).  מוח הפרה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

25/6/2012 – שני אירועי כלבת נוספים לשנה זו: האחד (אירוע מס' 13) בכלב ביתי במג'דל שמס שברמת הגולן, השני (אירוע מס' 14) בעגל (בקר לבשר) בשטח המרעה שברמת סירין, הממוקם בערך כ- 6 ק"מ מערבית למושבה מנחמיה וכ- 5 ק"מ מזרחית לכפר קיש.
א. כלבת במג'דל שמס – מדובר בגור כלבים בגיל של 10 – 12 שבועות, לא מחוסן, ששהה במתחם הנגרייה של הבעלים, בסמוך לביתו, בקצה הצפון-מערבי של הישוב. לדברי הבעלים, הכלב, שהיה אמור לקבל חיסון נגד כלבת בשבוע הבא, ברח ממנו וחזר הביתה כשהוא שרוט ועליו סימני נשיכה. תחילה הוא לא ייחס לכך כל חשיבות, עד ליום חמישי בערב, בו הראה הכלב סימנים עצביים, שהתבטאו בעיקר בתופעות של רעידה כללית, קשיי בליעה, קשיי הליכה ואי התמצאות. במגעו עם הכלב ננשך הבעלים. הרופא הווטרינר הרשותי אשר הוזעק למקום חשד מיד כי הכלב נגוע בכלבת, הרדים אותו, ושלח את ראשו למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.
ב. כלבת ברמת סירין – מדובר בעגל לא מחוסן, בגיל של בערך 5 חודשים, שנמצא מת במרעה. העגל השתייך לעדר בקר לבשר המונה 120 אימהות, 2 פרים בוגרים ו-15 עגלים. ראשו של העגל נשלח לבדיקה במעבדה ונמצא חיובי לכלבת.
במהלך תחקיר האירוע היום התגלתה במרעה פרה מתה. הפרה שייכת לעדר ולדברי הבעלים היא מתה יום קודם, לאחר שהראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות (טיפוסיות למחלת הכלבת). מוח הפרה נשלח אחה"צ ע"י רופא הלשכה למעבדה לכלבת. טרם התקבלו תוצאות הבדיקה.

26/6/2012 אירוע מס' 15 בפרה (בקר לבשר), וגם הפעם בשטח המרעה שברמת סירין, ואירוע מס' 16 אף הוא בפרה מעדר בקר לבשר, במושב שדמות דבורה שבגליל התחתון, הממוקם בערך כ- 6 ק"מ צפון-מערבית לשטחי המרעה בסירין.
א. כלבת ברמת סירין – מדובר בפרה עליה דיווחנו לאחרונה. הפרה נמצאה מתה במרעה והשתייכה לעדר הבקר לבשר שבו אובחנה מחלת הכלבת בעגל צעיר יומיים קודם (ראו דו"ח שלנו מיום 25.06.12). כאמור, מדובר בפרה לא מחוסנת שמתה לאחר שהראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות (טיפוסיות למחלת הכלבת).
מתחקיר אירוע הכלבת בעדר זה עולה כי כנראה מדובר בעוד 2 ראשי בקר שאולי חלו (לפחות חשודים כנגועים במחלה) ואשר לא הגיעו לבדיקה. לדברי הבעלים, החל האירוע ככל הנראה לפני בערך כ- 3 שבועות כאשר עגל מקבוצת העגלים הצעירים, גילאי 4 – 6 חודשים, נמצא מת, ללא סימנים קליניים ברורים. מאחר ולא יוחס לנושא כל חשיבות, הוטמן העגל בקרבת מקום (מקום קבורתו לא נמצא…). בהמשך, לפני זמן קצר, הבחין המגדל בפרה אחרת מהעדר שהראתה שינויי התנהגות, לרבות תופעות עצביות. כשניסו ללכוד את הפרה היא נמלטה מהמקום (לוואדי סמוך); הפרה טרם אותרה, החיפושים אחריה נמשכו גם היום. בסיכום עם המגדל הוחל בחיסון כל העדר נגד כלבת.
ב. כלבת שדמות דבורה – מדובר בפרה כבת שנתיים, לא מחוסנת, השייכת לעדר בקר לבשר המונה כ- 120 אימהות. הפרה נמצאה מתה לאחר שהראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות טיפוסיות למחלת הכלבת, כאשר השתוללה בפראות ותקפה בע"ח אחרים (כלבים) ועצמים שהיו בסביבתה. מוח הפרה שנשלח לבדיקה במעבדה נמצא אתמול חיובי לכלבת.
מתחקיר האירוע, שטרם הסתיים, עולה כי הפרה נמלטה מהעדר ביום 21.06.12 וחזרה אליו ביום שלמחרת. היא נמצאה מתה ביום שבת, 23.06.12, בבוקר. על אף בדיקה יסודית, לא נמצאו עליה כל סימני נשיכה.

1/7/2012 אירוע כלבת מספר 17 לשנת 2012, ושוב בפרה במרעה, והפעם בשטח המרעה של כפר קיש שבגליל התחתון (בסמוך לשטחי המרעה ברמת סירין, בהם נרשמו לאחרונה 3 מקרי כלבת בבקר לבשר – ראו דו"חות מיום 25.06.12 ומיום 27.06.12).
מדובר בפרה בוגרת, לא מחוסנת, שנמצאה מתה במרעה. הפרה השתייכה לעדר בקר לבשר המונה כ- 350 אימהות. מתחקיר האירוע עולה כי הפרה הראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות, טיפוסיים למחלת הכלבת, ביומיים האחרונים טרם מותה. מוח הפרה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת ונמצא חיובי למחלה.

16/7/2012 אירוע כלבת מספר 18 לשנת 2012, ושוב בכלב, ה- 9 במספר לשנה זו, והפעם בסמוך לקיבוץ מרום גולן, שבצפון רמת הגולן (מ.א. גולן).
מדובר בכלב משוטט, מעורב, בגודל בינוני, שחדר כנראה מגבול סוריה (חתך אזנים "אופייני"). הכלב נצפה תחילה במושב שעל, בו תקף מספר כלבים ונמלט מהמקום. כיומיים – שלושה לאחר מכן נמצא הכלב כ- 5 ק"מ מזרחית לשעל, בקרבת קיבוץ מרום גולן, ובשל החשד כי הוא נגוע בכלבת נורה למוות. מוח הכלב נשלח לבדיקה במעבדה שבמכון הווטרינרי ונמצא חיובי למחלת הכלבת. לא ידוע על מגע כלשהו עם בני אדם.

23/7/2012 אירוע כלבת מספר 19 לשנת 2012 ושוב בפרה, מעדר הבקר לבשר שבשטח המרעה ברמת סירין, שבו אובחנו בחודש האחרון 2 מקרי כלבת – ראו דו"חות שלנו מתאריכים 25.06.12 (אירוע מס' 14) ו- 26.06.12 (אירוע מס' 15).
מדובר הפעם בפרה בוגרת, כבת 4 שנים, שנמצאה מתה בשטח המרעה, והשתייכה לעדר הבקר לבשר האמור, המונה כ- 120 אימהות. הפרה חוסנה על ידי עובדי ל.ו. גלבוע (עפולה) לפני 10 ימים נגד כלבת. לדברי המגדל הראתה הפרה שינויי התנהגות ותופעות עצביות (אופייניות למחלת הכלבת) טרם מותה. ניתן להניח, בסבירות גבוהה, כי הפרה נדבקה במחלת הכלבת טרם קבלת החיסון וכי חיסונה בוצע בתקופת הדגירה של המחלה. על אף בדיקה יסודית, לא נמצאו כל סימני נשיכה. ראש הפרה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בה אושר החשד למחלה.

10/9/2012  אירוע כלבת מספר 20 לשנה זו, ושוב בפרה במרעה, וגם הפעם בשטח המרעה של כפר קיש שבגליל התחתון (בסמוך לשטחי המרעה של רמת סירין, בהם נרשמו כבר בחודשים האחרונים 4 מקרי כלבת בבקר לבשר – אירועי כלבת מס' 14, 15, 17, ו- 19).
מדובר בפרה כבת 7 שנים, שהשתייכה לעדר בקר לבשר המונה כ- 250 אימהות ושבו אובחן מקרה כלבת לפני כ- 10 שבועות, בתאריך 29.06.12 (אירוע מס' 17). הפרה גססה במשך מספר שעות ורק לאחר שהפרה מתה, החליט המגדל להזמין רופא (את הרופא הווטרינר הלשכתי). עוד עולה מתחקיר האירוע כי הפרה לא הראתה שינויי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת ואף טופלה ביום – יומיים האחרונים טרם מותה בגין החשד לקדחת הקרצית. עקב 'ההיסטוריה' של העדר והחשד של רופא הלשכה (והמגדל) כי אין לשלול חשיפת הפרה לכלבת ("כלבת שקטה"), נשלח מוח הפרה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בה אושר הממצא החיובי למחלה.

19/9/2012, אירוע כלבת מספר 21, הפעם בכלב בישוב אליעד ברמת הגולן

10/10/2012 אירוע כלבת מספר 22 לשנה זו, וגם הפעם בפרה מרפת החלב של קיבוץ יזרעאל שבעמק יזרעאל, למרגלות הגלבוע, ליד עפולה (מ.א. גלבוע).
מדובר בפרה כבת 3 שנים, לא מחוסנת, לאחר המלטה ראשונה (לפני כחודש), השייכת לרפת הקיבוץ המונה כ- 380 חולבות, 85 עגלות ו-70 עגלים. הפרה הורדמה אתמול אחה"צ ע"י הרופא המטפל לאחר שהראתה שינויי התנהגות, בין היתר קשיי בליעה ותופעות עצביות. בבדיקת הפרה לאחר הרדמתה לא נמצאו כל סימני נשיכה. מוח הפרה נשלח ע"י רופא הלשכה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בה גם אושר הממצא החיובי למחלה.

10/12/2012 בסוף שבוע זה נרשמו ברמת הגולן שני אירועי כלבת חדשים, מס' 23 ו- 24 לשנת 2012, שניהם בכלבים . האירוע הראשון התרחש ביישוב מצוק עורבים (קלע אלון), שבצפון רמת הגולן (מ.א. גולן) והאירוע השני ביישוב קצרין שבמרכז הרמה (מ.מ. קצרין).
כמו בכל האירועים האחרונים בצפון הארץ, מדובר גם הפעם בכלבים משוטטים, נקבה וזכר, שניהם מגזע מעורב אשר מקור מוצאם איננו ידוע. בשני האירועים הראו הכלבים דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת, לרבות תופעות עצביות ואגרסיביות.
במצוק עורבים תקפה כלבה (כלבת בר) כלבים אחרים ומספר חתולים עד שניצודה, מחוץ לתחומי הישוב, והומתה בירייה ע"י תושב המקום. לא ידוע אם הכלבה הייתה במגע עם בני אדם. בשכונה המערבית ביישוב קצרין תקף כלב משוטט, שתואר ככלב "סורי" עם זנב ואזנים קצוצות עד בסיסן, ילדה מקומית ונשכה. הכלב, שהיה פצוע במספר מקומות בגופו, וכנראה שהיה במגע גם עם כלבים אחריםליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר