עדכון אירועי כלבת לשנת 2013

מעודכן לתאריך 31/12/2013

6.1.2013 – אבחון כלבת ראשון לשנת 2013 בזאב (אמיתי), בקבוץ מרום – גולן שבצפון רמת הגולן (מ.א. גולן).

מדובר בזאבה שחדרה לקיבוץ ביום ששי בערב (4.01.13) ובאה במגע עם מספר כלבים (דווח על נשיכתם של לפחות 3 כלבים). הזאבה נורתה ע"י תושב המקום, נפצעה ונמלטה. רק לאחר חיפושים ארוכים, ביום שבת, נמצאה הזאבה מתה בסמוך לקיבוץ.

אין כל פרטים נוספים. לא ברור מהיכן הגיעה הזאבה ולא ידוע על מגע (טרם מותה) עם בני אדם.

30/1/2013 אבחון כלבת מס' 2 לשנת 2013 והפעם בפרה, במושבה קדמת צבי שבמרכז רמת הגולן, צפונית לקצרין (מ.א. גולן). מדובר בפרה כבת 4 שנים, לאחר שתי המלטות, השייכת לרפת חלב המונה כ- 80 חולבות וכ- 50 עגלות ועגלים. הפרה מתה לאחר שהראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות אופייניות למחלת הכלבת. מוח הפרה נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי ונמצא חיובי למחלה. מתחקיר האירוע עולה שבתאריך ה- 13.01.13 חדר לרפת כלב משוטט שנחשד כנגוע בכלבת. לא ידוע אם הכלב בא במגע עם בני הבקר שברפת (שנבדקו ולא נמצאו עליהם כל סימני נשיכה) או בעלי חיים אחרים. כשניסו ללכוד את הכלב ולירות בו הוא נמלט מהמקום ולא אותר. בעקבות האירוע חוסנו כל ראשי הבקר במקום. אין כל ספק שהפרה, שחוסנה אף היא במועד זה, חוסנה בתקופת הדגירה של המחלה. מאידך, על אף האמור לעיל, לא ניתן לקבוע בוודאות את מועד חשיפתה למחלה

6/2/2013 – שני אירועי כלבת שנרשמו אתמול: אירוע מס' 3 בפרה (השנייה במספר) במושבה קדמת צבי שבמרכז רמת הגולן, ואירוע מס' 4 בכלב שנמצא בסמוך למושב שעל, שבצפון מערב רמת הגולן ( שני הישובים בתחום מ.א. גולן). א. כלבת בפרה – מדובר בפרה כבת 4 שנים, לאחר שתי המלטות, השייכת לרפת חלב המונה כ- 40 חולבות וכ- 20 עגלות ועגלים. הפרה נמצאה מתה ברפת הסמוכה לרפת שעליה דיווחנו לפני כשבוע (דו"ח שלנו מיום 31.01.13). שתי הרפתות צמודות זו לזו, ללא גדר ביניהן, וככל הנראה מדובר באותו אירוע. גם כאן הפרה חוסנה כנגד כלבת בתקופת דגירת המחלה. הפרה פונתה למכון הכילוי בעין המפרץ, שם עפ"י הנחיות הלשכה הוצא המוח ע"י הרופא הווטרינר המפקח במקום. מוח הפרה נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלת הכלבת. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו. ב. כלבת בכלב – מדובר בכלב משוטט, מגזע מעורב ובגודל בינוני שמקור מוצאו אינו ידוע. הכלב נתגלה בסמוך ליישוב שעל (בין שעל ל"צומת העגבנייה") והראה שינויי התנהגות – אפאטיות ותוקפנות לסירוגין (!) האופייניים למחלת הכלבת. הכלב נורה לאחר שתקף רכב עובר במקום וניסה לנשוך את צמיגיו. לא ידוע אם הכלב היה במגע עם בני אדם או בעלי חיים כלשהם. ראשו של הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי ונמצא חיובי למחלה.

11/2/2013 – שני אירועי כלבת ביישוב קדמת צבי שברמת הגולן (מ.א. גולן): אירוע מס' 5 בפרה לחלב (השלישית במספר ביישוב) ואירוע מס' 6 בכלב ביתי. א. כלבת בפרה – מדובר בפרה נוספת, כבת שנתיים, השייכת לרפת החלב (המונה כ- 80 חולבות וכ- 50 עגלות ועגלים) בה אובחנה פרה נגועה בכלבת עליה דיווחנו לפני 10 ימים (דו"ח מס' 2 מיום 31.01.13). מדובר באותו אירוע, וגם כאן חוסנה הפרה כנגד כלבת בתקופת דגירת המחלה. הפרה מתה ברפת לאחר שהראתה שינויי התנהגות, לרבות תופעות עצביות. מוח הפרה נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בית דגן, בה גם אושר החשד למחלת הכלבת. ב. כלבת בכלב – מדובר בכלבת נחיה, כבת שנה וחצי, אשר חוסנה פעם אחת כנגד כלבת לפני מעט יותר משנה. הכלבה הובהלה למרפאה וטרינרית לאחר שהתקשתה בבליעת מזון, גררה רגל אחורית ונצפתה נפיחות בעיניה. לדברי הבעלים ננשכה הכלבה לפני בערך כחודשיים (ביישוב כנף הסמוך) על ידי כלב אחר (משוטט), שנמלט מהמקום, לא אותר ולא נתפס. הכלבה קיבלה חיסון דחף כנגד כלבת והאירוע דווח ע"י הרופא הווטרינר המטפל לרופא הווטרינר הרשותי ולמנהל הלשכה הווטרינרית המחוזית, אשר הורו להעבירה מיידית להסגר. ביום ה-6 לשהותה בהסגר מתה הכלבה לאחר שהראתה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת, לרבות תופעות עצביות ותוקפנות יתר. בבדיקת מוח הכלבה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי אושר הממצא החיובי למחלה. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו.

14/2/2013 אירוע כלבת מס' 7 לשנת 2013 ושוב בכלב משוטט, והפעם ב"חוות הנחלאים" שבצומת בית המכס שברמת הגולן (מ.א. גולן), המרוחקת 2 ק"מ בערך מהיישוב קדמת צבי, בו נרשמו מאז ה-30.1.2013 ועד היום 4 אירועי כלבת. מדובר בכלב משוטט בגודל בינוני, מגזע מעורב, אשר חדר לחוות הנחלאים בה מוחזקים בקר וצאן וכלבי שמירה פירנאים, הקשורים בכבל מסביב למקום. עם כניסת הכלב למתחם תקף והותקף ע"י מספר כלבים. הכלב נורה בו במקום ע"י הבוקר. אין כל מידע מדויק מהיכן הגיע הכלב ולא ברור עדיין אם הכלב נשך בעלי חיים אחרים בחווה (בקר וצאן) או במקום אחר. אין עדיין גם כל מידע אם הכלב בא במגע עם בני אדם. תחקיר האירוע טרם הסתיים.

3/3/2013 – אירוע כלבת מס' 8 לשנה זו, וגם הפעם בכלב (משוטט) שנמצא במושב פצאל, הממוקם צפונית ליריחו בסמוך לגבול ירדן, בצומת כביש הבקעה , כביש "חוצה שומרון", בבקעת הירדן (מ.א. בקעת הירדן). מדובר בגור כלבים מגזע מעורב (רועה גרמני), גיל מוערך 6 – 8 שבועות. הגור נלכד במושב ע"י שני נערים ונמסר לתושב מקום בוגר על מנת שיפנה אותו להסגר בכלביה של המועצה האזורית. במהלך העברתו לכלביה נשך הגור את המוביל בידו, ובהמשך, בעת הכנסתו לכלוב שבהסגר גם את ידו של עובד המועצה. מספר שעות לאחר הגעתו להסגר מת הגור בכלובו. בהנחיית הרופא הווטרינר הרשותי של המועצה נשלח הגור לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בבית דגן. בבדיקת מוח הכלב נקבע הממצא החיובי למחלה. מתחקיר האירוע (שטרם הסתיים) עולה עד עתה כדלקמן: הגור שאובחן כנגוע בכלבת שייך לשגר גורים, עם עוד שני גורי כלבים, אשר ביחד עם אמם נצפו במושב בשבועות האחרונים. הכלבה (האם) היא כלבה משוטטת מגזע מעורב (רועה גרמני) שמקור מוצאה אינו ידוע. הכלבה והגורים לא הראו כל סימני תוקפנות ולא עלה כל חשד כי הם נגועים במחלה כלשהי. ניסיונות ללכוד את הכלבים ולהרחיקם מהמושב לא צלחו. ביום ג' האחרון, 26.02.13, נלכד הגור האמור כמתואר לעיל, ואתמול שני הגורים האחרים; האם עדיין לא נתפשה.

11/3/2013 – שני אירועי כלבת נוספים לשנה זו בצפון הארץ: האחד (אירוע מס' 9) בפרה מעדר הבקר לבשר של קיבוץ מרום גולן, הנמצא בשטחי מרעה שליד המושבה קדמת צבי, השני (אירוע מס' 10) בכלב שנמצא בנחל אל על, בסמוך למושב אבני איתן שבדרום רמת הגולן. א. כלבת בפרה – מדובר בפרה בוגרת, כבת 5 שנים, לא מחוסנת, המשתייכת לעדר בקר לבשר המונה כ- 180 אימהות וכ- 50 עגלות ועגלים. הפרה מתה במרעה לאחר שהראתה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת – תופעות עצביות ותוקפנות יתר (ניסתה לתקוף כל מי שהתקרב אליה ועצמים שהיו בסביבתה). אעפ"כ לא דווח על מגע הפרה עם בני אדם ו/או בעלי חיים בעדר. מוח הפרה נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בית דגן, בה גם אושר החשד למחלה. ב. כלבת בכלב – מדובר בכלב משוטט, מעורב, בגודל בינוני, שמקור מוצאו אינו ידוע. הכלב נצפה לראשונה בנחל אל על, בין הישובים אבני איתן לאליעד, בו גם תקף קבוצת בני נוער שטיילו בנחל והצליח לנשוך תשעה (9) מהם לפני שנמלט מן המקום! הכלב אותר לאחר כ- 12 שעות מרדף באזור ונורה למוות. מוח הכלב נשלח לבדיקה במעבדה שבמכון הווטרינרי ונמצא חיובי למחלת הכלבת.

24/3/2013 – שני אירועי כלבת חדשים והפעם בשני כלבים ביתיים ברמת הגולן: האחד (אירוע מס' 11) בכלב ממסעדה, יישוב עירוני (דרוזי) ברמת הגולן שבמחוז הצפון (מ.מ. מסעדה), ה/שני (אירוע מס' 12) בכלב ממושב אליעד (לפנים "אל-על" ו-"אלי-על") שבדרום רמת הגולן (מ.מ. גולן). א. כלבת במסעדה – מדובר בכלבה ביתית מעורבת, כבת 4 שנים, לא מחוסנת, לאחר המלטה. הכלבה הראתה דפוסי התנהגות של "כלבת שקטה", ללא כל סימני תוקפנות – אפתיות, הליכה לא יציבה, רעידות, וסירוב למזון ומים. עם הגעת הרופא הווטרינר העירוני למקום, שחשד כי הכלבה נחשפה לכלבת, היא הורדמה. מוחה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בית דגן, בה אושר החשד למחלה. ב. כלבת באליעד – מדובר בכלב ביתי, מעורב, בגודל בינוני, כבן שנה וחצי. הכלב חוסן נגד מחלת הכלבת בסוף חודש מאי 2012! הכלב הובא לטיפול במרפאה וטרינרית לאחר שהבעלים הבחינו בתופעות של שיתוק הגפיים האחוריות ו"גרירת רגליים". הכלב טופל סימפטומטית (בגין דיספלזיה), אולם מצבו הידרדר במהירות ולאחר ארבעה ימים מת. ביוזמת הרופא הווטרינר העירוני, אשר חשד כי הכלב נגוע בכלבת (כלבת פארליטית), נשלח מוח הכלב למעבדה לכלבת ואושר החשד למחלה.

4/4/2013 – אירוע כלבת מס' 13 לשנת 2013, והפעם בסוס, במג'דל שמס שלמרגלות החרמון, בצפון רמת הגולן (מ.מ. מג'דל שמס, מחוז הצפון).

מדובר בסייחה כבת שנתיים וחצי, לא מחוסנת, שהוחזקה, עם סוסה בוגרת, בחווה שבסמוך ליישוב. מתחקיר האירוע עולה כי הסייחה חלתה לפני מספר ימים כאשר הראתה תופעות של חולשה, אי יציבות וריור מוגבר. רופא וטרינר פרטי שהוזעק למקום חשד כי הסייחה הורעלה וטיפל בה בהתאם. במהלך הימים שלאחר הטיפול הוחמר מצבה מכל הבחינות, בין היתר היא גילתה תוקפנות ואף נשכה גור כלבים ששהה בסביבתה. מאוחר יותר, לאחר שהסייחה התמוטטה ונפלה, נקרא גם הרופא הווטרינר הרשותי לסיוע. הסייחה, שהייתה כבר במצב של גסיסה, הורדמה ע"י הרופא הרשותי ומוחה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בית דגן, בגין החשד למחלת הכלבת. ואכן, במעבדה אושר החשד למחלה.

הרופא הווטרינר הפרטי שטיפל בסייחה ושלושה בני אדם נוספים שהיו במגע איתה הופנו מיידית ללשכת הבריאות האזורית וטופלו בהתאם. הסוסה הבוגרת חוסנה ונמצאת במקום בהסגר ומעקב של הלשכה הווטרינרית המחוזית והרופא הווטרינר הרשותי.

21/4/2013 אירוע כלבת מס' 14 לשנת 2013, ושוב בכלב, והפעם במושב אניעם, הממוקם במרכז רמת הגולן, כ- 6 ק"מ דרום-מזרחית לקצרין (מ.א. גולן).

מדובר בכלבה משוטטת, מגזע מעורב, בגודל בינוני וללא כל סימני זיהוי. הכלבה נצפה ביום ה- 20.04.13 משוטטת במושב. דווח על "התנהגות מוזרה", ללא כל פירוט של סימני אפיון מיוחדים; לא עלה כל חשד כי הכלבה נחשפה לכלבת או נגועה במחלה. ביום המחרת, 21.04.13, נמצאה הכלבה מתה במרכז המושב. אין כל פרטים נוספים. לא ברור מהיכן הגיעה הכלבה למושב ולא ידוע על מגע הכלבה (טרם מותה) עם בני אדם או בעלי חיים כלשהם.

29/4/2013 אירוע כלבת מס' 15 לשנה זו, ושוב בכלב, וגם הפעם במרכז רמת הגולן, במושב קשת (מ.א. גולן), הממוקם כ- 6 ק"מ צפון-מזרחית לישוב אניעם, בו נרשם לפני כשבוע מקרה הכלבת האחרון (אירוע מס' 14).

גם כאן מדובר בכלבה משוטטת, מגזע מעורב, "גדולה וחומה" וללא כל סימני זיהוי. הכלבה חדרה ביום ה- 25.04.13 למושב ו"התמקמה" במלונה בחצר בית של אחד התושבים. נמסר כי הכלבה הייתה במצב גופני ירוד ביותר, שקטה מאד עד אפאטית, ללא סימני אפיון מיוחדים; גם במקרה זה לא עלה החשד כי הכלבה נחשפה לכלבת או נגועה במחלה. לא ברור מהיכן הגיעה הכלבה למושב ולא ידוע על מגע הכלבה עם בני אדם או בעלי חיים כלשהם. הכלבה הורדמה ע"י לוכד המועצה שהוזעק ליישוב, וראשה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אובחן הממצא החיובי לכלבת.

1/5/2013 – אירוע כלבת נוסף, מס' 16 לשנה זו, וגם הפעם בכלב שנלכד בקיבוץ נווה-אור שבצפון עמק בית-שאן (מ.א. עמק המעיינות).

מדובר בכלב משוטט, מעורב זאב (בהיר), בגודל בינוני, ללא כל סימני זיהוי. הכלב, ממקור לא ידוע, חדר לקבוץ ותקף ו/או הותקף ע"י כלב מקומי. כאשר ניסה הבעלים של הכלב המקומי להפריד בין הכלבים, ננשך ע"י הכלב המשוטט אשר נמלט בצליעה מהמקום ונעלם. למחרת היום, לאחר חיפושים נרחבים, נמצא הכלב בתחום הקיבוץ והורדם באמצעות חץ הרדמה ע"י פקח המועצה. הכלב המורדם, אשר אובחן עם שבר ברגלו הימנית האחורית, נלקח לתחנת הסגר ותצפית לכלבת. במהלך שהותו בהסגר לא הראה הכלב כל סימני תוקפנות, ועל אף השבר ברגלו, היה שקט  לחלוטין "והתנהג כרגיל". לאחר 3 ימי שהייה בהסגר נמצא הכלב מת בתאו. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אובחן הממצא החיובי למחלה.

17/5/2013 – אירוע כלבת נוסף, מס' 17 לשנה זו, וגם הפעם בכלב שמקורו בקיבוץ שניר שבאצבע הגליל, כ- 10 ק"מ צפון מזרחית לקריית שמונה (מ.א. הגליל העליון).

מדובר בגורת כלבים ביתית כבת 5 חודשים, מעורבת, בגודל בינוני, שחוסנה לפני כ- 10 ימים נגד כלבת (ככל הנראה בתקופת הדגירה של המחלה). הגורה הובאה ע"י הבעלים לטיפול במרפאה וטרינרית לאחר שהרגישה לא טוב. מצבה תואר כ"מצב אפאטי שהלך והידרדר עד למצב של הופעת עוויתות וסימנים מולטיפקטוריאליים". במהלך הטיפול נשכה הגורה את הרופא המטפל. הרופא הורה על הפנייתה לביה"ח הווטרינרי בבית דגן, להמשך הטיפול בה בגין תופעות עצביות ("אנצפליטיס – כלבת/כלבלבת או אנצפליטיס אחר")! הגורה מתה בליל שהייתה בבית החולים. גופת הגורה הועברה למח' לפתולוגיה שבמכון הווטרינרי, מוחה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת, בה אובחן הממצא החיובי למחלה.

אין צורך להכביר במילים כי מדובר באירוע חריג אמנם אך חמור ביותר! תחקיר האירוע, בין היתר לעניין הטיפול והתנהלות כל המעורבים בו, טרם הסתיים.

להזכירכם: בכל מקרה חשד, ולו הקל ביותר, למחלת הכלבת, אין לבצע כל טיפול או להפנות לטיפולו של אחר! מן ההכרח ליידע באופן מיידי את מנהל הלשכה הווטרינרית המחוזית ואת הרופא הווטרינר הרשותי שבמקום ולהפנות את הבעלים להסגרת כלבו במאורת הרשות הקרובה ביותר, לתצפית כלבת.

20/5/2013 – אירוע כלבת חדש מס' 18 לשנה זו, ושוב בכלב , והפעם בקיבוץ דן שבאצבע הגליל (מ.א. הגליל העליון), הנמצא במרחק של כ- 2 ק"מ מערבית ממקום האירוע האחרון (שניר), עליו דיווחנו אתמול.

מדובר בכלבה משוטטת, מגזע מעורב, בגודל בינוני, ללא כל סימני היכר ושמקור מוצאה איננו ידוע. הכלבה נצפתה שוכבת בצד הכביש בכניסה לקיבוץ ע"י תושב המקום. בעת שחש לעזרתה וניסה לגעת בה הוא ננשך על ידה. הכלבה נמלטה מהמקום כשהיא תוקפת את כל מה שנקרה בדרכה, לרבות גלגלי מכוניות שנסעו על הכביש. למקום הוזעק איש הביטחון של הקיבוץ שבהנחיית הרופא הווטרינר הרשותי ירה בכלבה והמיתה. ראש הכלבה נשלח למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלת הכלבת.

30/50/2013 – אירוע כלבת מס' 19 לשנת 2013, ושוב בכלב , ובפעם שנייה השנה במושב אניעם שבמרכז רמת הגולן, כ- 6 ק"מ דרום-מזרחית לקצרין (מ.א. גולן).
מדובר בכלבה משוטטת, גדולה, מגזע מעורב (קולי), ללא כל סימני היכר. הכלבה, שככל הנראה חדרה יום קודם למושב, נצפתה למחרת היום בסמוך לו, ולאחר שתקפה כלב רועים של אחד הבוקרים במקום, התפתח מרדף אחר הכלבה והיא נורתה למוות. לא ברור מהיכן הגיעה הכלבה למושב ולא ידוע על מגעים עם בני אדם או בעלי חיים אחרים. מוח הכלבה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה. תחקיר האירוע טרם הסתיים.

24/6/2013- אירוע כלבת מס' 20 לשנת 2013, ושוב בכלב , ובפעם השניה במושב אליעד (אל-על) בדרום רמת הגולן (מ.א. גולן) .
מדובר בכלבה משוטטת מגזע מעורב ובגודל בינוני שניסתה לחדור לתחום המושב. הכלבה הראתה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת (תופעות עצביות ותוקפנות יתר) והומתה בירייה ע"י תושב המקום. לא ידוע מקור הכלבה ואם הייתה במגע כלשהו עם בני אדם ו/או בעלי חיים. מוח הכלבה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

29/8/2013, לאחר "הפוגה" בת חודשיים, אנו רושמים אירוע כלבת מס' 21 לשנת 2013, והפעם בתן , בקיבוץ אורטל שבצפון רמת הגולן (מ.א. גולן).
מדובר בתן שחדר לתחומי הקיבוץ ולאחר שניסה לתקוף את אחד החברים, ללא הצלחה, ברח מהמקום. שעות ספורות לאחר מכן תקף התן בשטח המטעים שליד הקיבוץ את אחד העובדים במטע ונשכו. התן שהראה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת הומת ע"י פקח רשות הטבע והגנים הלאומיים שהוזעק למקום. בבדיקת המוח של התן במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, אושר החשד למחלה.

8/9/2013 – שני אירועי כלבת נוספים, מס' 22 ומס' 23, לשנת 2013, שניהם בכלבים ושניהם במושב שעל שבצפון מערב רמת הגולן (מ.א. גולן), בו נרשם מקרה הכלבת השלישי בשנה זו. באירוע הראשון מדובר בגור כלבים מעורב כבן 8 שבועות. הגור נמצא לפני כשבועיים משוטט בקרית שמונה וא?מץ ע"י תושב שעל. יום לאחר הגעתו למושב, ביום 24.08, ננשך הגור ברגלו; פצע הנשיכה היה גדול, לא ברור אם נגרם ע"י כלב או בע"ח אחר. למחרת נלקח הגור לטיפול במרפאה וטרינרית. הפצע נתפר והגור שוחרר לביתו. 3 ימים לאחר מכן, מאחר והפצע לא נרפא, הוחזר הגור ע"י הבעלים למרפאה. הפצע טופל שנית. לאחר הטיפול, כנראה בו ביום, ננטש הגור ליד אחד מבסיסי צה"ל באזור. ביום המחרת, 29.08, נמצא הגור משוטט ליד הבסיס, נאסף ע"י חייל שהביאו (מבלי שידע) למרפאה בה טופל הגור. החייל השאירו במרפאה ונעלם. ביום 30.08 נמסר הגור ע"י רופא המרפאה למשפחה אומנת ומאחר והראה סימני מחלה "לא ברורה" ו"תפקוד לקוי", הוחזר ביום 1.09 למרפאה. ביום 4.09 הועבר הגור למשפחה אומנת אחרת. למחרת, ביום 5.09, ננשכה אם המשפחה ע"י הגור, אשר הראה שינויי התנהגות וסימני תוקפנות. ושוב הוחזר הגור למרפאה. והפעם, לאחר התייעצות עם הרופא הווטרינר הרשותי, עלה החשד כי הגור נגוע בכלבת. הגור הורדם וגופתו נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אובחנה המ  חלה.

באירוע השני מדובר בכלבה מעורבת גדולה (רועה גרמני) כבת שנה וחצי. הכלבה, ממקור לא ידוע, נמצאה משוטטת ליד מושב כחל (דרומית לצפת ולראש פינה), נאספה במכוניתה של מטיילת שעברה במקום ונמסרה לכלביה בלהבות הבשן. בתאריך 4.06.13 חוסנה הכלבה כנגד כלבת, שובבה ועוקרה. מספר ימים לאחר מכן נמסרה הכלבה לבוקר תושב מסעדה שהחזיקה יחד עם עדר הבקר שלו בשטח מרעה הסמוך למושב שעל. בשלב כלשהו ברחה הכלבה מהעדר וחדרה לתחום המושב. כאן אומצה הכלבה ע"י אחד מתושבי המקום. כחודשיים לאחר שא?מצה הראתה הכלבה שינוי התנהגותי שהתבטא באפאטיות וכן תופעות של קשיי בליעה כתוצאה משיתוק של שרירי הלסת והלשון, ובהמשך שיתוק של הגפיים האחוריות. 4 ימים לאחר הופעת הסימנים הראשונים, מתה הכלבה. הבעלים התקשר לרופא וטרינר רק לאחר מות הכלבה! הוא הופנה לרופא הווטרינר הרשותי שהורה על העברת הגופה באופן מיידי לבדיקה במכון הווטרינרי. בבדיקת המוח של הכלבה במעבדה לכלבת אושר החשד למחלה.

30/9/2013 – שני מקרי כלבת, מס' 24 ומס' 25, לשנה זו, והפעם בשני עגלים: האחד במושב בית זייד בסמוך לקריית טבעון והשני במושב כפר יהושע (שניהם בתחום מ.א. עמק יזרעאל).

מדובר בשני עגלים, לא מחוסנים, בגילאים של 11 ו- 12 שבועות, שהשתייכו לקבוצה של 54 עגלים שנרכשו מרפת החלב של קיבוץ אורטל שבצפון רמת הגולן, בו נמצא לאחרונה תן נגוע בכלבת (דוח אירוע מס' 21 מיום 29.08.13). חלק מהעגלים נשארו במשק של הרוכש, חלק מהם הועברו לגידול/פיטום למשקים אחרים, ביניהם לכפר יהושע.

העגל בבית זייד מת ביום ה-17 להגעתו למשק, העגל שהועבר לכפר יהושע הומת ביום ה-12 לשהותו במקום. שני העגלים הראו טרם מותם שינויי התנהגות, מלווים בתופעות עצביות אופייניות למחלת הכלבת (תוקפנות יתר, "ריצה במעגלים", געייה טיפוסית, קשיי בליעה וכד'). בהוראת הרופא הווטרינר המטפל הועברו ראשי העגלים לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה

30/10/2013 – אירוע כלבת מס' 26 לשנת 2013, ושוב בכלב והפעם בפרדס חנה – כרכור (א.ע. וטרינרי שומרון). עד כה נרשמו במהלך שנה זו 17 מקרי כלבת בכלבים!

באירוע הנוכחי מדובר בגור כלבים כבן 4 חודשים, לא מחוסן. הגור נלקח לאימוץ מהכלבייה העירונית בקצרין  ע"י הבעלים מכרכור לפני 3 חודשים. הכלב הובא ע"י בעליו לטיפול במרפאה וטרינרית בכרכור לאחר שהראה סימני חולשה (קשיי עמידה, אי יציבות) ושינויי התנהגות ותוקפנות, כאשר בין היתר נשך ושרט 4 מבני המשפחה. הרופאה המטפלת השאירה את הגור להשגחה במרפאה למשך הלילה ולמחרת בבוקר דיווחה לרופא הרשותי על חשדה שהגור נחשף לכלבת. בהנחיית הרופא הרשותי הועבר הגור מיידית לכלביית א.ע. וטרינרי שומרון, הורדם במקום ומוחו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי הגור הובא, בגיל של בערך חודש ימים, לכלבייה העירונית בקצרין ע"י חייל שמצאו בצומת ווסאט שברמת הגולן. הגור שהה מספר ימים בכלבייה ואז נמסר לאימוץ לבעלים מכרכור.

3/11/2013 – בסוף שבוע זה נרשמו שני אירועי כלבת, מס' 27 ומס' 28, לשנה זו, ושוב בשני ראשי בקר: הראשון בעגל מכפר יהושע (מ.א. עמק יזרעאל) והשני בעגלה  מאורטל (מ.א. גולן).

באירוע הראשון מדובר בעגל מכפר יהושע, כבן 4.5 חודשים, לא מחוסן, שהשתייך לקבוצה של עגלים שנרכשו בתחילת ספטמבר ברפת החלב (רפת הצפון) של קיבוץ אורטל שבצפון רמת הגולן. מדובר בעגל השלישי במספר מקבוצה זו שאובחן כנגוע בכלבת, לאחר שלפני כחודש דיווחנו על עגל אחד בכפר יהושע ועגל שני בבית זייד (דו"ח אירועים מס' 24 ו-25 מיום 30.09.13). העגל הראה טרם מותו סימנים קליניים עצביים (תוקפנות יתר, געייה טיפוסית, טנזמוס וכד'). בהוראת הרופא הווטרינר המטפל הורדם העגל ומוחו הועבר ע"י הלשכה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

באירוע השני מדובר בעגלה כבת 8 חודשים, אף היא לא מחוסנת, אשר נמצאה מתה ברפת. טרם מותה לא אובחנו כל תופעות של שינויי התנהגות ותופעות עצביות כלשהן ולא נמצאו כל סימני נשיכה

22/12/2013 – אירוע כלבת אחרון לשנת 2013 – גירית שנמצאה מתה באזור התעשייה של המושבה יסוד המעלה (מ.מ. יסוד המעלה).

סיכום כלבת לשנת 2013:

במהלך 2013 נרשמו איפוא 29 אירועים: 17 בכלבים, 8 בבני בקר, 1 בסוס, 1 בזאב, 1 בתן ו-1 בגירית (לעומת 24 אירועים שנרשמו בשנת 2012, 32 בשנת 2011, 53 בשנת 2010 ו-58 בשנת 2009).ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר