עדכון אירועי כלבת לשנת 2015

מעודכן לתאריך 28/12/2015

8/1/2015 – אירוע ראשון לשנת 2015 – הפעם בכלב מהיישוב הדרוזי בוקעתא שבצפון רמת הגולן (מ.מ. בוקעתא).
מדובר בכלב ביתי כבן שנה וחצי, זכר, מעורב, גדול, לא מחוסן! הכלב שימש ככלב שמירה בדיר הצאן של הבעלים הממוקם בפאתי היישוב.
מהתחקיר הראשוני עולה כי לפני מספר ימים חל שינוי בהתנהגותו של הכלב שבאה לידי ביטוי תחילה בתוקפנות יתר (נשך אחת מהכבשים בדיר) ולאחר מכן באפאטיות (שכב זמן רב במתחם ולא זז ממקומו) ובפחד. כאשר הבעלים ניסה להאכילו, הוא תקף אותו, וחזר לרבוץ. למקום הוזעקו פקח המועצה והרופא הווטרינר הרשותי. הכלב הומת בירייה וראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלת הכלבת. לא ידוע על מגע של הכלב עם בני אדם או בעלי חיים אחרים.

30/1/2015 אירוע כלבת מס' 2 לשנת 2015 וגם הפעם בכלב מהמושבה מטולה שבגליל העליון (מ.מ. מטולה).
מדובר בכלב זאב בלגי בוגר, זכר, לא מחוסן ולא משובב, ללא בעלים, שהסתובב חופשי במושבה תקופה ארוכה למדי. הכלב שהה בעיקר באזור המגורים של פועלים זרים (מתאילנד) שהתגוררו במקום.
מהתחקיר הראשוני עולה כי ביומיים אולי שלושה האחרונים הראה הכלב דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת , כולל תופעות עצביות (פרכוסים, רעידות בכל הגוף) ותוקפנות יתר (ניסיון לנשוך כל מה שנקרה בדרכו). כמו כן נמסר כי הכלב היה במגע עם בני אדם (הפועלים הזרים) וכנראה גם עם כלב אחד לפחות. ניסיונות ללוכדו לא צלחו. רק בסוף השבוע נמצא הכלב מתחת לבית מגורים כאשר הוא משמיע קולות נביחה "משונים". למקום הוזעקו הרופא הרשותי ולוכד הכלבים של המועצה. הכלב נתפס ע"י הלוכד והובא להסגר. הכלב היה במצב גופני ירוד ביותר, ובו ביום, מספר שעות לאחר הגעתו להסגר נמצא מת בתאו. ראשו של הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה. הכלב שנחשד שהיה במגע עימו נתפס אף הוא ונמצא כיום בהסגר.

2/2/2015 – אירוע כלבת מס' 3 לשנת 2015 והפעם בזאב שנמצא בתחום יער אודם, בסמוך לישוב אודם שבצפון רמת הגולן (מ.א. גולן).
הזאב, שהראה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת, ניסה לתקוף מספר בוקרים ששהו במקום והומת על ידי אחד מהם. לא ידוע על מגע של הזאב עם בני אדם או בעלי חיים אחרים. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

8/2/2015 – אירוע כלבת מס' 4 לשנת 2015 והפעם בחתול במושב נטור (לפנים קיבוץ נטור) שבדרום רמת הגולן (מ.א. גולן).
מדובר בחתול משוטט שהראה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת ותוקפנות חריגה במיוחד. שלשום בערב חדר החתול לבית של תושב המקום, תקף את אחד הילדים וכן את כלב המשפחה שבא לעזרתו של הילד, ונמלט מהמקום. למחרת בבוקר נורה החתול לאחר שתקף ילד נוסף ביישוב ואת לוכד המועצה.  החתול נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלת הכלבת.

לאחרונה נרשם אירוע כלבת בחתול בשנת 2011. משנת 1996 ועד היום אובחנו סה"כ 14 חתולים נגועים במחלה.

20/2/2015 – אירוע כלבת מס' 5 לשנת 2015 ושוב בכלב, השלישי במספר לשנה זו, והפעם במושב דישון שבגליל העליון, הממוקם בין הערים קריית שמונה וצפת, בסמוך לגבול הלבנון  (מ.א. מבואות חרמון).

מדובר בכלב ביתי, זכר, מסוג פוינטר מעורב, ששהה בחצר בית בעליו עם שלושה כלבים נוספים; ארבעת הכלבים לא מחוסנים ולא רשומים! הכלב האמור היה תוקפני במיוחד והראה דפוסי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת. הוא תקף ונשך את בעליו וכן לפחות שניים מהכלבים ששהו עמו. למקום הוזעקו הרופא הרשותי ולוכד המועצה אשר הצליח להשתלט על הכלב ולהעמיסו על רכבו על מנת להובילו לתחנת ההסגר. מאחר והכלב השתולל בתוך הרכב ונשך כל שנמצא במקום, לא ניתן היה להובילו בבטחה והוא הורדם על ידי הרופא הרשותי. ראש הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר אתמול החשד למחלה. הכלבים האחרים הועברו להסגר.

16/5/2015 – אירוע כלבת מספר 6 לשנת 2015, והפעם בזאב, השני במספר לשנה זו. מדובר בזאבה שתקפה לאחרונה 7 מטיילים ברמת הגולן [פורסם בכל כלי התקשורת]. חיפושים נרחבים וניסיונות ללכידתה לא צלחו. ביום חמישי האחרון נמצאה גופת הזאבה בשדה הסמוך לכפר הדרוזי עין קינייא שבצפון רמת הגולן. ראשה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה נקבע אתמול כי הזאבה אכן הייתה נגועה בכלבת.

19/5/2015 – אירוע כלבת מספר 7 לשנת 2015, גורת כלבים שנאספה בפארק אדמית ליד קיבוץ איילון שבגליל המערבי ולאחר שהייה במספר מקומות באזור הצפון סיימה את חייה בתחנה לתצפית כלבת של עיריית חיפה. מדובר בגורה מעורבת, כבת 3 חודשים, לא משובבת ולא מחוסנת. הגורה שהתה תחילה בנהריה ומשם הועברה לבעלים אחרים בקריית ביאליק. הגורה נבדקה, הן בנהריה והן בקריית ביאליק, ע"י שני רופאים וטרינרים שונים שטיפלו בה בגין סקביאס. לבסוף נמסרה הגורה לאומנה בחיפה. כבר בערב הגעתה לחיפה הראתה הגורה שינויי התנהגות ותופעות עצביות, בין היתר נשכה את הבעלים החדשים. לאחר התייעצות עם רופא וטרינר הוחלט להסגירה לתחנת התצפית לכלבת שבחיפה. במהלך שני ימי שהותה בהסגר, הראתה הגורה סימנים עצביים אופייניים למחלת הכלבת, קרי רגישות מוגברת ותוקפנות [יללות ללא סיבה, קפיצות במקום, ניסיונות נשיכה וכד']. הגורה נבדקה ע"י רופאי ההסגר בחיפה והוחלט להרדימה. היא נשלחה לבדיקת כלבת במכון הווטרינרי ונמצאה חיובית למחלה.

19/5/2015 – אירוע כלבת מספר 8 לשנת 2015,  כלבה שנאספה בסמוך להר מירון, ואף היא, לאחר ששהתה במקומות שונים באזור המרכז, סיימה את חייה במרפאה לחיות מחמד בתל  אביב. מדובר בכלבה מעורבת כבת שנה וחצי. הכלבה נאספה ע"י קבוצת חברים במערת אידרא שבסמוך להר מירון, ערב קיום ההילולה במקום, בה נכחו מאות אנשים. הכלבה שהתה במחיצתם ובסיום ההילולה אימץ אותה אחד החברים והביאה לביתו בעיר חולון. למחרת היום נלקחה הכלבה לטיפול שיגרתי במרפאה וטרינרית בעיר, נבדקה וטופלה ע"י רופא ללא כל ממצאים מיוחדים. הכלבה שהתה במהלך כל השבוע בחולון ולכאורה לא הראתה כל סימנים מחשידים, על אף שניסתה לנשוך את הבעלים ואף נשכה ידידת משפחה. בטענה שהכלבה "נראית חולה ולא ידידותית" החליטה המשפחה למסור את הכלבה לעמותה לבעלי חיים בחולון. העמותה המקומית סירבה לקבל את הכלבה והבעלים ניסה להעבירה לעמותה בהרצליה שאף היא לא היתה מוכנה לקלוט אותה. הכלבה נקשרה במרחק מה מהמקום ובסוף היום נלקחה ע"י אחד מהמתנדבים בעמותה אליו הביתה. המתנדב הביאה ליום אימוץ בכפר שמריהו, אולם נדחה ע"י המארגנים מאחר והכלבה לא היתה משובבת ולא מחוסנת נגד כלבת. משם הועברה ע"י המתנדב, אשר דאג לחיסונה ולסימונה בשבב אלקטרוני ע"י רופא וטרינר, לבית אומנה ברמת גן. יומיים לאחר הגעתה לביתה החדש, חשה הכלבה ברע והועברה לטיפול במרפאה וטרינרית בתל אביב, שם מתה כעבור שעתיים. עירנותו של רופא המרפאה ראויה לציון מיוחד לאחר שעמד על הצורך לשלוח את הכלבה לבדיקה לכלבת במכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

25/5/2015 – אירוע כלבת מס' 9 לשנה זו ושוב בכלב, הפעם במושב מירון שלמרגלות הר מירון בגליל העליון [מ.א. מרום הגליל]. בעקבות הודעה מיום 21.05.15 אודות אדם שטופל בגין נשיכת כלב במושב, ביצע מנהל הלשכה הווטרינרית גליל גולן תחקיר במקום. עם הגיעו לבית הננשך הבחין בכלב זכר כבן שנתיים, מגזע בורדר קולי, הקשור לעמוד בחצר הבית. מתשאול הננשך עלה כי הוא הבעלים של הכלב הקשור בחצר וכי שניהם, הוא וכלבו, היו במגע ישיר עם הכלבה שנאספה לאחרונה במערת 'האדרא רבא' שבסמוך למושב ואובחנה ביום 19.05.15 במעבדת המכון הווטרינרי כנגועה במחלת הכלבת [ראו דו"ח אירוע מס' 8 מיום 20.05.15] ! הכלב לא היה משובב ולא מחוסן כנגד כלבת !
בהוראת מנהל הלשכה נלקח הכלב, שלא הראה סימנים מחשידים כלשהם, להסגר תצפית כלבת. ביום 25.05.15, ארבעה ימים לאחר שהותו בהסגר, הראה הכלב שינויי התנהגות, רגישות מוגברת ותוקפנות [יללות ללא סיבה, אי יציבות, ניסיונות נשיכה וכד']. ביום שלמחרת אובחנו תופעות של שיתוק בגפיים האחוריות. לאחר מאמצים לא מעטים הורדם הכלב וראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

30/5/2015 – אירוע כלבת מס' 10 לשנת 2015, וגם הפעם בכלב, ה-7 במספר לשנה זו, ושוב במושב מירון שבגליל העליון [מ.א. מרום הגליל]. מדובר בגופתו של כלב זכר, גדול, מגזע זאב מעורב, ללא סימון כלשהו או אמצעי זיהוי אחר, שהתגלתה ביום ששי האחרון בסמוך לחצר בית מגורים במושב. למקום הוזעק לוכד המועצה אשר אסף את הגופה שנמצאה בתחילת תהליך ריקבון. לנוכח אירועי הכלבת האחרונים באזור, החליט הרופא הרשותי לאחסן את הגופה בסוף השבוע בהקפאה והיא נשלחה ביום ראשון בבוקר לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי. היום אושר במעבדה כי הכלב אכן היה נגוע בכלבת. אין בשלב הנוכחי פרטים נוספים. הכלב לא מוכר במקום וכנראה שמדובר בכלב משוטט. כמו כן לא ידוע אם הכלב היה במגע עם בני אדם ו/או בעלי חיים כלשהם.

15/6/2015 – אירוע כלבת מס' 11 לשנת 2015, ושוב בכלב, ה- 8 במספר לשנה זו, והפעם  במצפה אבירים שבגליל העליון, הממוקם כ-3 ק"מ מהיישוב מעלות  תרשיחא  [מ.א. מעלה יוסף], בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי.
מדובר בגורת כלבים כבת שלושה חודשים מחוות עזים מקומית. הגורה השתייכה לשגר של 10 גורים שנולדו לאם מגזע רועה קווקזי מעורב, מסומנת ומחוסנת נגד כלבת. הגורים חלו במחלת הפרוו, 3 מהם מתו במהלך המחלה. הגורים טופלו ע"י רופא וטרינר. הגורה האמורה הגיעה עם תסמינים עצביים למרפאה של הרופא, לאחר שתקפה ונשכה את אחד המטפלים במקום ואת הגורים עימם היא שהתה. במרפאה טופלה הגורה מספר ימים [משככי כאבים וטיפול תומך]. מאחר שלא הגיבה לטיפול והתופעות העצביות התגברו [תוקפנות ורגישות יתר, קשיון עורף, אישונים מורחבים, נשיכת הכלוב בו הוחזקה ועוד], הורדמה הגורה וגופה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי. היום אושר במעבדה כי הגורה הייתה  נגועה בכלבת.

21/7/2015 אירוע כלבת מס' 12 לשנת 2015, בפרה,  בשטחי מרעה של מושב שומרה שבגליל המערבי, בסמיכות לגבול.
מדובר בפרה שבעליה דיווח טלפונית לרופא הווטרינר המטפל שאינה רגועה, הלה דיווח ללשכה הווטרינרית, רופא מהלשכה יצא לאירוע, הפרה אותרה ביער ולאחר שהציגה סימנים קליניים המחשידים לכלבת היא הומתה וכאמור החשד הקליני אומת.

27/7/2015 – אירוע כלבת מס' 13 לשנת 2015, והפעם בשועל בקיבוץ סמר שבערבה הדרומית, הממוקם כ 30 ק"מ צפונית לאילת  [מ.א. חבל אילות], בתחום לשכה וטרינרית הנגב.
מדובר בשועל שחדר לקיבוץ ועורר חשד בשל התנהגותו "המשונה" והאגרסיבית. בניסיונו לתקוף בני אדם "נבלם" ע"י שני כלבים מקומיים, ננשך ונמלט מהמקום. כשעתיים לאחר מכן נמצא השועל מת, לא הרחק ממקום האירוע. גופתו נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אומת החשד הקליני למחלת הכלבת.
שני הכלבים המעורבים באירוע, חוסנו לאחרונה נגד כלבת בינואר 2015, נלקחו להסגר בתחנת התצפית לכלבת באילת.

31/8/2015 – אירוע כלבת מס' 14 לשנת 2015, ושוב בכלב, התשיעי במספר לשנה זו, והפעם בישוב הדרוזי מסעדה שברמת הגולן [מ.מ. מסעדה], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בכלב ביתי מסוג האסקי סיבירי, זכר, כבן 8 חודשים, לא משובב ולא מחוסן, שהיה בחזקת בעליו תקופה ארוכה למדי. הכלב נמצא מת בחצר ביתו. לדברי הבעלים התנהג הכלב בימים האחרונים "מוזר". תחילה הראה תופעות של תוקפנות ורגישות יתר ולאחר מכן תופעות של אפטיה וחולשה כללית. מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי לפני כחודשיים הותקף הכלב על ידי חיית בר לא מזוהה שלאחר המאבק איתו נמלטה מהמקום. הרופא הווטרינר הרשותי שהוזעק ע"י הבעלים שלח את ראש הכלב לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אומת החשד למחלת הכלבת.
כל שמונת בני המשפחה, כולל אחדים מהשכנים, שנחשפו לגור הנגוע, נשלחו לטיפול.

24/9/2015 – אירוע כלבת מספר 15 לשנת 2015, והפעם בגירית מצויה (משפ' הסמוריים) שנלכדה בסמוך למושב רמות במערבה של רמת הגולן [מ.א. גולן], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
אין בידינו כל פרטים נוספים.

7/10/2015 – אירוע כלבת מס' 16 לשנת 2015 והפעם בתן שנמצא במושב שתולה שבגליל המערבי, בסמוך לגבול הלבנון [מ.א. מעלה יוסף], בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי.
מדובר בתן שחדר ליישוב וניסה לתקוף תושבים במקום. התן גילה סימני תוקפנות אופייניים למחלת הכלבת. למקום הוזעק איש ביטחון שירה בו. גופתו נשלחה ע"י הרופא הווטרינר הרשותי לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אומת החשד למחלה.

14/10/2015-  אירוע כלבת מס' 17 לשנה זו והפעם בפרה (בקר לבשר) של קיבוץ שמיר שבאצבע הגליל, כ- 10 ק"מ מזרחית לקריית שמונה [מ.א. גליל עליון], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בפרה בוגרת, לא מחוסנת, שהשתייכה לקבוצה המונה כ- 400 אמהות הנמצאת בשטח המרעה הצפוני של הקיבוץ, בסמוך לציר הנפט. הפרה הועברה משטח המרעה לטיפול רפואי במפטמה שבקיבוץ בגין "הפרעות במערכת העיכול" שבאו לידי ביטוי בסירוב לאכול ולשתות, מתן צואה גושית ויבשה, רביצה ותופעה של רזון מתקדם. הטיפול התומך לא צלח; הפרה מתה 4 ימים לאחר הגעתה למקום. על אף שהפרה לא הראתה כל שינויי התנהגות  או סימנים אחרים האופייניים למחלת הכלבת, החליט רופא הלשכה (והמגדל) כי אין לשלול אפשרות חשיפת הפרה גם לכלבת. מוח הפרה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אכן אושר הממצא החיובי למחלה.

22/10/2015 – אירוע כלבת מס' 18 לשנת 2015, והפעם בכלב בקיבוץ יראון שבגליל העליון, כ- 14 ק"מ צפונית לעיר צפת, על גבול הלבנון [מ.א. גליל עליון], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בכלב משוטט מסוג פוינטר, כבן שנה, שנמצא ונאסף לפני כשבועיים ע"י חיילי צה"ל בסמוך לגבול הלבנון. הכלב הובא לקיבוץ יראון ולאחר שהסתובב כחצי יום במקום, אומץ על ידי אחד התושבים. ביום שלמחרת נלקח הכלב על ידי הבעלים למרפאה לחיות מחמד בקריית שמונה ונמצא בריא. יומיים לאחר מכן סורס הכלב וחוסן נגד כלבת. ארבעה ימים לאחר הסירוס התחיל תהליך אילופו של הכלב על ידי מאלף מקצועי. כבר בתחילת האילוף גילה הכלב סימני תוקפנות; זו הוסברה כהשפעה של תהליך האילוף. כעבור יומיים הועבר הכלב להמשך האילוף לפנסיון לכלבים של המאלף בקיבוץ יפתח [במרחק של כ- 10 ק"מ מקיבוץ יראון]. יומיים לאחר שהותו במקום הראה הכלב שינויי התנהגות משמעותיים: תוקפנות יתר, תופעות של פרכוסים וחוסר שיווי משקל. הכלב הובהל למרפאה בקריית שמונה, בה קיבל טיפול תומך ובודד בתא מיוחד. למחרת בבוקר נמצא הכלב מת בתאו. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר מותו של הכלב כתוצאה ממחלת הכלבת.
יש להניח בסבירות גבוהה כי הכלב חוסן בתקופת הדגירה של המחלה. תחקיר האירוע טרם הסתיים.

29/10/2015 – אירוע כלבת  מס' 19 לשנה זו, ושוב בכלב, שנרשם הפעם בקיבוץ כפר סאלד שבאצבע הגליל, הממוקם בשולי עמק החולה, בערך כ- 8 ק"מ מזרחית לקריית שמונה [מ.א. גליל עליון], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בכלב הרים פירנאי, גדול, כבן שנה, לא מחוסן ולא מסומן, ממקור לא ידוע. הכלב נמצא מת במתחם הצפוני בו רועה עדר הבקר של הקיבוץ (גבעת האם). ראשו של הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר אתמול אחר הצהריים מותו כתוצאה ממחלת הכלבת.

24/11/2015 – אירוע כלבת מספר 20 לשנת 2015, במסעדה שברמת הגולן. מדובר בפרה בוגרת כבת 5 שנים, לא מחוסנת, שהשתייכה לעדר בקר לבשר המונה כ- 75 אימהות. הפרה נמצאה מתה בשטח המרעה (יער מסעדה) לאחר שהראתה בימים האחרונים שינויי התנהגות ותופעות עצביות אופייניות למחלת הכלבת: תוקפנות ורגישות יתר, ריור מוגבר, געייה טיפוסית ("בכייה"), וסירוב למזון ולמים. מוח הפרה שנשלח ע"י רופא הלשכה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי נמצא היום חיובי למחלה.

24/11/2015 – אירועי כלבת 21-22 לשנת 2015, בכפר סאלד, מדובר בשני עגלים בני 4 ו-6 שבועות טרם החיסון, השייכים לעדר הבקר לבשר של הקיבוץ המונה כ- 250 אימהות וכ- 120 עגלים. העדר שוהה בשטח המרעה שבגבעת האם, בו נרשם לפני כחודש ימים מקרה כלבת בכלב שנמצא מת במתחם המרעה בתוך העדר. שני העגלים אובחנו ע"י הרופא המטפל כחולים והועברו מהמרעה למפטמת הקיבוץ לטיפול ולמעקב, בין היתר בגין החשד לקדחת. ימים ספורים לאחר שהייתם במקום מתו העגלים בזה אחר זה ללא כל סימנים קליניים ברורים או שינויי התנהגות מחשידים. במטרה לשלול את מחלת הכלבת נשלחו מוחות העגלים לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי. בבדיקות המעבדה נקבע באופן שאינו משתמע לשני פנים כי העגלים מתו כתוצאה ממחלת הכלבת.

תחקיר האירוע אמנם טרם הסתיים, אולם ניתן להניח, בסבירות גבוהה, כי העגלים היו כנראה במגע עם הכלב הנגוע בכלבת שנמצא מת במתחם המרעה בחודש הקודם.  העדר נמצא בשלב הנוכחי במעקב של הלשכה. על אף שהעדר חוסן בעבר, אנו ממליצים לבעלים לחסן שוב את עדר הבקר כנגד מחלת הכלבת, בהתאם לנוהל השירותים הווטרינריים לעניין זה.

29/11/2015 – אירוע כלבת מס' 23 לשנת 2015, ושוב בכלב, ה 12 במספר לשנה זו, והפעם בקיבוצים מלכיה ויראון שבגליל העליון [מ.א. הגליל העליון], בסמוך לגבול הלבנון, בתחום לשכה וטרינרית גליל- גולן.
מדובר בכלב מעורב דמוי כנעני, ממקור לא ידוע, לא מחוסן ולא מסומן. הכלב נמצא משוטט בקיבוץ מלכיה בשעות הבוקר המוקדמות, שם נשך כלב שהיה קשור בחצר אחד הבתים. בהמשך נשך תושב קיבוץ ונמלט מהמקום. בסריקות שהתקיימו בשטח הקיבוץ וסביבותיו לאחר האירוע לא נמצא הכלב.
כעבור מספר שעות, בשעות הצהריים, נתגלה הכלב בקיבוץ יראון, המרוחק כ 6 ק"מ מקיבוץ מלכיה. גם כאן תקף הכלב ונשך תושב קיבוץ. זמן קצר לאחר מכן נורה הכלב. ראשו של הכלב נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

7/12/2015 – אירוע כלבת מס' 24 לשנה זו, שנרשם הפעם בתן, במושב שתולה שבגליל המערבי [מ.א. מעלה יוסף], בסמוך לגבול הלבנון, בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי.
מדובר בתן משוטט, ממקור לא ידוע, שחדר לתחום המושב, תקף ונשך שני כלבים מקומיים (מחוסנים ורשומים). הבעלים של אחד הכלבים שהבחין בתן, ירה בו והרגו. ראשו של התן נשלח לבדיקה במעבדה במכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלת הכלבת. שני הכלבים שנושכו הועברו להסגר. לא ידוע על מגע של התן עם בני אדם.

13/12/2015 – אירוע כלבת מס' 25 לשנת 2015 שנרשם בפעם השלישית בחודשיים האחרונים בתן במושב שתולה שבגליל המערבי [מ.א. מעלה יוסף], בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי. גם הפעם מדובר בתן משוטט, ממקור לא ידוע, שחדר לתחום המושב, תקף ונשך תושב מקומי ונורה על ידו. התן הובא לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי. אתמול אושר החשד למחלה.

17/12/2015 – אירוע כלבת מספר 26 לשנת 2015, ושוב בפרה (בקר לבשר) בשטחי המרעה של יערות מסעדה בסמוך ליישוב הדרוזי מסעדה שברמת הגולן [מ.מ. מסעדה], בתחום לשכה וטרינרית גליל  גולן.
מדובר בפרה בוגרת כבת 8 שנים, לא מחוסנת, שהשתייכה לעדר בקר לבשר המונה 50 אימהות. הפרה הראתה ביומיים האחרונים שינויי התנהגות ותופעות עצביות אופייניות למחלת הכלבת: תוקפנות יתר, געייה טיפוסית ("בכייה"), וסירוב למזון ולמים. כאשר ניסו לסגור אותה במכלאה, שברה הפרה את גדר המכלאה ותקפה את הבעלים. הפרה נורתה ע"י פקחים שהוזעקו למקום. מוח הפרה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בה אושר החשד למחלה.

27/12/2015 – אירוע כלבת מס' 27 לשנה זו, והפעם בעגל מקיבוץ מלכיה שבגליל העליון [מ.א. הגליל העליון], בתחום לשכה וטרינרית גליל גולן.
מדובר בעגל כבן 3 חודשים, לא מחוסן, שהשתייך לעדר הבקר לבשר של קיבוץ מלכיה המונה כ- 600 אמהות והרועה באזור גבול הלבנון. העגל הועבר לפני כחודשיים מהמרעה בגין חולשה לטיפול ולשמירה ביונקיה של הקיבוץ.
העגל נמצא מת בתאו, לאחר שביומיים האחרונים הראה שינויי התנהגות, לרבות תופעות עצביות, בעיקר געייה ("בכייה") לא מבוקרת, רעידות והתכווצויות באזור הבטן. ראשו של העגל נשלח לבדיקה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה נקבע בה נקבע מותו כתוצאה ממחלת הכלבתליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר