הטיית ראש בארנבונים

הטיית ראש בארנבונים – מחלה נפוצה

ד"ר טל מאייר, וטרינר

מרפאת דוליטל לחיות מחמד, וטרינר בכפר סבא.

הטיית ראש בארנבונים ידועה גם בשם "צוואר מעוקם – wry neck" או בשמות המקצועיים טורטיקוליס ומחלה וסטיבולארית. זו מחלה נפוצה בארנבונים ויש לה מספר גורמים עיקריים.

סימני הטיית ראש:

הארנב יטה את ראשו בזווית הצידה (לכיוון הצד הפגוע). הופעת הטיית הראש יכולה לקרות בהדרגה או באופן פתאומי.

סימנים נוספים שעלולים להופיע:

חוסר קואורדינציה

גלגולים

הליכה בסיבובים וקשיים בעמידה

חלק מהארנבים ינערו את ראשם

אבדן תאבון

דיכאון וחולשה.

חרשות עלולה להתפתח

ניסטגמוס (גלגול עיניים)

ריור

חריקות שיניים

שיתוק בעצבי הפנים שעלול לגרום ל"נפילה" של האוזן

גורמי מחלה נפוצים בישראל:

זיהום חיידקי – החיידק הנפוץ ביותר שגורם נזקים בארנבונים נקרא "פסטורלה מולטוצידה" שידוע גם בשם "סנפלס – snuffles ". חיידק זה גורם לרוב סימני מחלה של מערכת הנשימה, אך עלול גם לגרום לדלקת אוזניים. כמובן שגם חיידקים אחרים כגון סטפילוקוקים, פסאודומונס, בורדוטלה, פרוטאוס ואחרים עלולים לגרום למחלה.

כאשר הוטרינר יכניס אוטוסקופ לבדיקת האוזן הוא יראה נפיחות או קרע בעור התוף והפרשות – מה שיעיד על זיהום. מומלץ לקחת תרבית מהאוזן ולשלוח למעבדה במקביל להתאמת הטיפול.

זיהום חריף באוזן עלו להוביל לאבצס במח!

טיפול בזיהום יכלול שטיפות של האוזן להרחקת מוגלה והפרשות, ואנטיביוטיקה סיסטמית (דרך הפה או בזריקות).

טפילים – אנצפליטוזון (E. cuniculi ) הוא טפיל חד תאי שגורם לפגיעה במח ובכליות. הטפיל גורם לדלקת של קרומי המח (מנינגואנצפליטיס) ועלול לגרום לשיתוק. בנוסף להטיית ראש ניתן לראות שינויי התנהגות, התנדנדות ואף עוויתות. הטפיל עובר לרוב דרך השתן!

הופעת הסימנים בדר"כ הדרגתית.

הטיפול בטפיל בד"כ כולל תרופות נגד פרזיטים ואנטיביוטיקה (לעיתים יש לתת גם טיפול בסטרואידים להפחתת הדלקת במח).

הרעלת מתכות כבדות – עופרת ואבץ הן מתכות רעילות שניתן למצוא בצבע, אזורי ריתוך בכלובים וכלי חרס. הטיפול בהרעלת מתכות כבדות כולל נוזלים ותרופות שקושרות את המתכות ומוציאות אותם מהגוף.

טיפול במקרים של הטיית ראש בארנבונים:

בהרבה מקרים ההחלמה במקרי כאלו של הטיית ראש אורכת שבועות ועלולה לא להיות מלאה ולעיתים אף הנזק הנוירולוגי הוא כבר קבוע.

לכן יש להערך לתקופה ארוכה של טיפול שכולל:

טיפול בעיניים – במקרים בהם יש שיתוק של עצבים בפנים הארנב לא יכול לעצום עיניים (לסגור את העפעפיים). במקרים אלה חשוב מאוד למרוח משחת עיניים ולמנוע נזק לעין. לרוב העין הזו גם תיהיה לכיוון הקרקע עקב הטיית הראש – לכן חשוב להוציא מצע שמכיל הרבה אבק או דברים שעלולים לשרוט את העין. מומלץ גם לחתוך ציפורניים.

פציעה עצמית – הארנב עלול להתגלגל ו/או ליפול עקב חוסר קואורדינציה ולרוב יש להעביר אותו לכלוב קטן יותר על מנת למנוע גלגולים וגרימת נזק מנפילות. כמובן שיש להוציא מהכלוב כל דבר שעלול לגרום לפציעה ומומלץ לרפד את הכלוב במגבות או חומר ריפוד אחר.

פצעי לחץ – לעיתים הארנב לא יכול לזוז, עקב כך עלולים להיגרם פצעי לחץ. חשוב לוודא שהארנב נמצא על מצע רך, יש להפוך את הארנב מצד לצד כל מספר שעות ע"מ למנוע לחץ על מקום אחד לאורך זמן.

שתן וצואה על הפרווה גורמי לדלקות עור וכאב- לכן יש לוודא שהארנב נקי ויבש ולהחליף מצע במידת הצורך.

פיזיותרפיה – יש לעודד את הארנב לבצע פעילות אם הוא יכול, כיוון שזה גם מעודד תאבון, עוזר לעיכול, שומר על השרירים וכו'. במידה והארנב לא מסוגל לבצע תנועות לבד יש לבצע תרגילי פיזיותרפיה ומסאז'– שאלו את הוטרינר כיצד!

האכלה – ארנבים רבים עם הטיית ראש אינם מסוגלים לאכול לבד ואיבדו את התיאבון. יש לספק ירקות טריים ועסיסיים ללא הגבלה. חלק מהארנבים זקוקים להאכלה במזרק – שאלו את הוטרינר כיצד לבצע (והיזהרו מדלקת ריאות שאיפתית).

נקודה חשובה בהאכלה ידנית של ארנבונים: ארנבונים מעבירים צואה מיוחדת ששונה מאוד מהצואה הרגילה שלהם אותה הם אוכלים. הצואה המיוחדת חשובה לבריאות הארנב, היא מכילה ויטמינים רבים שמיוצרים במעי הגס ע"י חיידקים והיא נראית כמעין מסה רכה וארוכה מצופה ריר (בניגוד לגללים הקשים הרגילים). במידה והארנב אינו מצליח להגיע לאזור האנוס שלו וללקק את הצואה הזו – יש צורך לעזור לו ולהביא את הצואה לפיו.

שתיה – חשוב לפקח ולראות שהארנב אכן מצליח לשתות, לעיתים הם אינם מצליחים להגיע ו/או לשתות מבקבוק המים שלהם. בנוסף, יש להם פחות שליטה על תנועות הראש ולכן צריך להימנע מקערות גדולות ועמוקות שעלולות לגרום לאספירציה (שאיפה ) של נוזלים לריאות.

החלמה:

מילת המפתח היא סבלנות! ההחלמה עלולה לקחת שבועות במהלכם יש לצפות להטבה הדרגתית.

ההחלמה יכולה להיות מלאה אצל חלק מהארנבונים ואילו אצל אחרים חלקית או בכלל לא.

ארנבון משותק זמנית איננו בהכרח "סובל", אם הוא אוכל ושותה, מנסה לעשות גרומינג (טיפוח עצמי) וזז כמיטב יכולתו – הוא מראה סימני החלמה ואיננו סובל!

אך אם לעומת זאת הוא מסרב לאכול, שוכב על הצד, מדוכא ולא מגיב, יש צורך להתייעץ עם הוטרינר ולבדוק את הארנבון ע"מ להחליט אם סובל, מה הפרוגנוזה ארוכת הטווח ומה יהיה הטיפול הטוב ביותר עבורו!

לסיכום:

הטיית ראש אצל ארנבונים היא תופעה נפוצה ועלולה להיגרם ממספר גורמים. חשוב לאבחן את הבעיה ולהתחיל טיפול מהר ככל הניתן על מנת לאפשר את סיכויי ההחלמה הטובים ביותר.

מומלץ להיוועץ מייד עם הוטרינר בכל מקרה של הטיית ראש, כיוון שלרוב הפרוגנוזה טובה וניתן להציל את הארנבון.

למידע נוסף, בדיקה, טיפול וייעוץ בנושא הטיית ראש בארנבונים וטיפול בארנבונים בכלל, אנא צרו קשר עם המרפאה ונשמח לעזור

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

וטרינר בכפר-סבא

תל חי 31, כפר סבא

077-4406645

http://www.mayer-vet.comתתי עמודים

ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר