שיעול בכלבים וחתולים

שיעול בכלבים וחתולים

ד"ר טל מאייר, וטרינר
מרפאת דוליטל לחיות מחמד, וטרינר בכפר סבא.

ישנן מספר סיבות לשיעול אצל כלבים וחתולים:

 1. מחלת השעלת – גורמת לדלקת של קנה הנשימה (טרכיאה) ושל התפצלות קנה הנשימה (ברונכים). דלקת זו גורמת לשיעול. מידע נוסף ומורחב בנושא שעלת מכלאות תוכלו לקרוא בכתובת: https://mayer-vet.com/wordpress-he/?page_id=76
 2. מחלות לבכשל לב שמאלי גורם להגדלה של העלייה השמאלית. הפיצול של קנה הנשימה לריאות נמצא בדיוק מעל העלייה השמאלית. לא ברור בדיוק המנגנון, אבל כנראה שהמגע או הלחץ על קנה הנשימה מוביל לשיעול. מידע נוסף על כשל לב בכלבים והסיבות שלעיול ניתן לקרוא בכתובת: https://mayer-vet.com/wordpress-he/?page_id=382
 3. דלקות ריאות – לרוב אנו מתייחסים לדלקת ריאות חיידקית (כמו אצל בני אדם). האבחון מתבצע ע"י הסימנים הקליניים (חום, חולשה, קשיי נשימה, קולות נשימה מוגברים וכו') וצילומי רנטגן. אבחון מדויק מבוצע ע"י דיגום הפרשות מהריאות ושליחתן לאבחון ותרבית.
  הטיפול בהתאם לאבחון.
 4. גוף זר – גוף זר יכול להיתקע באף (ואז לרוב יש עיטושים), אך לעיתים הוא עלול להגיע גם לקנה הנשימה ולגרום לשיעולים. האבחון כולל צילומי רנטגן של קנה הנשימה ובית החזה, ולעיתים קרובות יש צורך לבצע אבחון וטיפול ע"י ברונכוסקופ על מנת למצוא ולהוציא אותו.
 5. קריסת קנה – קריסת קנה היא בעיה נפוצה בכלבים מגזעים קטנים, בעיקר בגילאים מבוגרים. לקריסת קנה יש נטייה גנטית. קריסת הקנה נגרמת ע"י מאמץ נשימתי שגורם ללחץ שלילי בתוך קנה הנשימה. קנה הנשימה מורכב מסחוס בצורת האות ח', במקרים של קריסת קנה, קוטר הקנה מוצר משמעותית ולכן יוצר קשיי נשימה ושיעול.
  הטיפול היחיד שקיים הוא הכנסת סטנט לתוך קנה הנשימה, אולם הפרוצדורה קשה, יקרה, מסובכת ובעלת אחוזי כישלון יחסית גבוהים.
 6. סרטן – כל מקרה של גידול סרטני בקנה הנשימה או בריאות עלול להוביל לשיעול.
  האבחון מתבצע בצילומי רנטגן וברונכוסקופיה על פי הצורך.
  במקרים מסויימים ניתן לבצע הסרה כירורגית של הגידולים ולאחר מכן טיפולים כימותרפיים, במקרים אחרים רק כימותרפיה ובמקרים מסויימים, בעיקר באלה שיש בהם גם גרורות – לא ניתן לעשות כבר כלום מלבד המתת חסד.
 7. אסטמה – נפוץ בעיקר אצל חתולים, נגרם כמו אצל אנשים, מבעיה של תגובת יתר של הגוף. לרוב הסימנים יהיו "שריקות" בעת הנשימה וקשיי נשימה, אבל בהחלט עלולים להופיע גם שיעולים עקב המאמץ הנשימתי.
  אצל כלבים פחות נפוצה אסטמה, אולם יש מחלות ריאה אחרות הנגרמות ע"י תגובת יתר של הגוף.

לסיכום:

שיעול בכלבים וחתולים יכול להיגרם ממספר סיבות רב. אבחנה בין הסיבות השונות מתבצעת על ידי הווטרינר על סמך תיאור הבעיה, בדיקה גופנית ובדיקות נוספות על פי הצורך, כמו צילומי רנטגן, בדיקות דם וברונכוסקופיה.

זיכרו – עיקוב באבחון עלול להוביל לבזבוז זמן יקר ולגרימת נזק לכלב או החתול.

בכל מקרה של שיעול מומלץ לגשת לווטרינר לבדיקה.

אנו נשמח לעמוד לרשותכם לשאלות נוספות וכמובן בדיקות בנושא שיעול בכלבים.

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

וטרינר בכפר-סבא

תל חי 31, כפר סבא

077-4406645

http://www.mayer-vet.comתתי עמודים

ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר