עדכון אירועי כלבת לשנת 2014

מעודכן לתאריך 31/12/2014

12/1/2014 – אירוע כלבת ראשון לשנת 2014, ובפעם השניה בגירית (משפ' הסמוריים) שנמצאה מתה באזור תעשיה של המושבה יסוד המעלה (מ.מ. יסוד המעלה) אין כרגע כל פרטים נוספים.

31/1/2014 – אירוע כלבת מספר 2 לשנת 2014, והפעם בעגל מעדר הבקר לבשר של מושב רמת מגשימים שבדרום רמת הגולן (מ.א. גולן). מדובר בעגל שטרם חוסן, בגיל של בערך 5 חודשים. העגל, שהובא משטח המרעה לטיפול במכלאה שבמושב לאחר שאיבד את אמו, השתייך לקבוצה של כ200 ראשי בקר לבשר ששהו במרעה מחוץ ליישוב. זמן קצר לאחר הגעתו נמצא העגל מת במכלאה. מהתחקיר עולה כי ביומיים – שלושה האחרונים לשהותו במקום הראה העגל שינויי התנהגות, בין היתר תופעות לא ברורות של רביצה וקימה, געיה טיפוסית ("בכייה") וחוסר תיאבון. בבדיקת הגופה לא נמצאו כל סימני נשיכה. מוחו של העגל נלקח ונשלח ע"י מנהל הלשכה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי ונמצא חיובי למחלה

6/3/2014 – אירוע כלבת מספר 3 לשנת 2014, זאבה שנמצאה על שפת הכינרת באזור קיבוץ גינוסר. הזאבה תקפה מספר אנשים עד שנורתה. מוחה נשלח לבדיקה ויצא חיובי לכלבת.

9/9/2014 – אירוע כלבת מספר 4 לשנת 2014, הפעם שוב בגירית (בפעם השניה) שנמצאה בקיבוץ שמיר שבאצבע הגליל (מ.א. גליל עליון).

11/9/2014 – אירוע כלבת מספר 5 לשנת 2014, הפעם בתן ביישוב מרום גולן.

23/9/2014 – אירוע כלבת מספר 6 לשנה זו, הפעם בשועל ובפעם הראשונה בערבה! ליד מושב יהל.

9/11/2014 – אירוע כלבת מספר 7 לשנת 2014, והפעם בתן, השני במספר לשנה זו, שנמצא באורווה של קיבוץ להבות הבשן שבעמק החולה, כ- 10 ק"מ דרומית-מזרחית לקריית שמונה (מ.א. גליל עליון). ביום 5.11.14 אובחן התן משוטט בתחום הקיבוץ. ביום שלמחרת נמצא התן באורוות הסוסים ונראה כי הוא נבעט בראשו ע"י אחד הסוסים. התן הומת במקום. אין עדיין פרטים מלאים. כמו כן לא ידוע על מגע של התן עם בעלי חיים אחרים או בני אדם.

13/11/2014 – אירוע כלבת נוסף בשבוע האחרון, מספר 8 לשנת 2014, והפעם בזאב, שנתפס בשמורת תל דן ברמת הגולן, צפונית לקיבוץ דן (מ.א. גליל עליון). מדובר בזאב שהסתובב באזור שמורת תל דן, ניסה לתקוף תחילה זוג מטיילים בסמוך לשמורה, ובהמשך תקף ונשך תיירת שטיילה במקום. לדבריה, במהלך סיורה בשמורה עם קבוצת תיירים, זינק לעברה מן הסבך זאב, שנשכה בזרועה ונמלט. הזאב נורה ע"י פקחי השמורה שהוזעקו למקום. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת של המכון  הווטרינרי, בה אושר אתמול אחה"צ החשד למחלה.

23/11/2014 – אירוע כלבת מספר 9 לשנת 2014 והראשון בכלב לשנה זו שנרשם במושב אלוני הבשן שבמזרח רמת הגולן (מ.א. גולן).
מדובר בכלב משוטט גדול, זכר, מסוג פירנאי מרמנו (לבן), ממקור לא ידוע. הכלב חדר למתחם היונקייה של רפת אלוני הבשן ונשך שני עגלים יונקים בכלוביהם. הכלב נורה ע"י  אחד הרפתנים במקום. לא ידוע על מגע של הכלב עם בני אדם או עם בעלי חיים אחרים. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת של המכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

17/12/2014 – שלושה אירועי כלבת חדשים, מס' 10 ,11, 12, לסיום שנת 2014.  שני אירועים בשני זאבים נרשמו בשני ישובים דרוזים ברמת הגולן: בישוב מסעדה (מ.מ. מסעדה) ובישוב בוקעתא (מ.מ. בוקעתא); אירוע אחר נרשם בפעם השניה בכלב לשנה זו ובפעם השניה במהלך השבועות האחרונים בקיבוץ להבות הבשן שבעמק החולה (מ.א. גליל עליון).

כלבת בזאבים: במקרה האחד (בוקעתא) תקף זאב שני עוברי אורח, בעל ואישה, שהלכו ליד הכביש הראשי בכניסה לישוב. הזאב נשך את האישה בפניה ואת הגבר בידיו וברגליו. פקח רשות הטבע והגנים שהוזעק למקום ירה בו והמיתו.

במקרה השני (במתחם יערות מסעדה מול הישוב אודם) ניסה זאב לתקוף את אחד הבוקרים שבמקום. גם לכאן הוזעק פקח רשות הטבע שירה בזאב והמיתו. לא ידוע על מגעים של הזאבים עם בני אדם או עם בעלי חיים אחרים. ראשי הזאבים נשלחו לבדיקה במעבדה לכלבת של המכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

כלבת בכלב: מדובר בכלבה ביתית, מעורבת, בגודל בינוני, בגיל של שנה וחצי, לא רשומה ולא מחוסנת! הכלבה שוטטה בתחומי הקיבוץ ונשכה 4 כלבים! הכלבה הוסגרה ע"י רופא המועצה וביום שלמחרת, לאחר הידרדרות חריפה במצבה הבריאותי (בין היתר: ריור יתר, הקאות, שלשולים), מתה בתחנת ההסגר. מוח הכלבה נבדק במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי ונמצא חיובי לכלבת. אין כמובן להוציא מכלל אפשרות כי הכלבה ננשכה ע"י התן שחדר בזמנו לקיבוץ ואובחן כנגוע בכלבת (אירוע מס' 7 מיום 9.11.14). התחקיר האפידמיולוגי עדיין בעיצומו.

27/12/2014 – אירוע כלבת נוסף, מס' 13 לשנה זו, שנרשם בפעם השנייה בשועל, והפעם בקיבוץ יוטבתה שבערבה, כ 45 ק"מ צפונית לאילת (מ.א. חבל אילות). מדובר בשועל, ממקור לא ידוע, שחדר למתחם העובדים הזרים בקיבוץ. השועל הותקף ע"י כלבה שנמצאת במתחם וברח. כעבור 10 דקות שב השועל למקום והוברח בשנית ע"י הכלבה. כחצי שעה מאוחר יותר ניסה השועל לתקוף את העובדים והפעם הומת ע"י אחד מהם. לא ידוע על מגע של השועל עם בני אדם או עם בעלי חיים אחרים.
בהוראת ובסיוע הרופא הווטרינר של המועצה נשלח ראש השועל לבדיקה במעבדה לכלבת של המכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה. הכלבה שבאה במגע עם השועל, והמחוסנת באופן סדיר נגד מחלת כלבת, הוכנסה להסגר ל 45 ימים, בהתאם לנוהל.

31/12/2014- אירוע כלבת, מס' 14, האחרון לשנת 2014, שנרשם בפעם השלישית השנה בכלב והפעם במושב שעל, בצפון מערב רמת הגולן (מ.א. גולן). מדובר בכלב מעורב, גדול, זכר, ממקור לא ידוע. הכלב "אומץ" ושהה במתחם מגורי העובדים הזרים במטע התפוחים של המושב בארבעת החודשים האחרונים, ללא כל אחריות של מרכזי המטע לחיסונו! ביום רביעי האחרון חל שינוי בהתנהגותו של הכלב והוא תקף ונשך שני עובדים. מאוחר יותר נורה הכלב ע"י  פקח המועצה. בבירור עם אחראי המקום, נרשמו 16 עובדים נוספים שנחשפו לכלב בעשרת הימים שקדמו לאירוע. לא ידוע על מגע של הכלב עם בעלי חיים אחרים. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלת הכלבת.ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר