האם לחסן או לא לחסן כלבים וחתולים זקנים?

האם לחסן או לא לחסן כלבים וחתולים זקנים?

ד"ר טל מאייר, וטרינר
מרפאת דוליטל לחיות מחמד, וטרינר בכפר סבא.

ישנן 2 שאלות שמטרידות לקוחות רבים:
1-      האם יש צורך לחסן כל שנה כלב או חתול זקן שקיבל כל חייו חיסונים?
2-      האם יש צורך לחסן כל שנה חתול שלא יוצא מהבית?
החלטתי לנסות ולענות על השאלות, תוך מתן הסבר על מהות החיסונים, התוקף שלהם, מה אני ממליץ ומה אומר החוק.

חיסון כלבת לכלב זקן:
בעניין חיסון הכלב אין שאלה. החוק קובע במפורש שכל כלב החל מגיל 3 חודשים יחוסן בכלבת פעם בשנה ויסומן בשבב עם החיסון הראשון (השבב פועל בערך 15 שנה ובדר"כ מספיק לכל החיים).
במקרים חריגים בלבד, בהם הכלב מקבל טיפול שעלול לפגוע ביעילות החיסון (למשל כימותרפיה), יש להמציא אישור מהשירותים הוטרינרים ולא לבצע חיסון כלבת. לכל שאר הכלבים יש לבצע חיסון פעם בשנה ע"פ חוק.

חיסון משושה לכלב זקן:
לגבי החיסון המשושה העניין מעט שונה. ראשית החיסון אינו מוגדר בחוק, אלא מומלץ בלבד.
שנית, החיסון מורכב מ-6 מחלות שונות (ולכן נקרא משושה), חלקן מחזיקות שנים רבות ואין צורך לחסן כנגדן כל שנה (בעיקר המחלות הויראליות) אולם חלקן מחזיקות זמן קצר בלבד – רק חצי שנה, ולכן יש לחזור עליהם לעיתים תכופות יותר (ובמקרה אלה גם המחלות הזאונוטיות – אלה שמדבקות לבני אדם) ולכן ההמלצה לחסן פעם בשנה.
ישנה גם אפשרות לבדוק את רמות הנוגדנים של כל אחת מהמחלות, אולם הבדיקה הזו יקרה מאוד ורוב הלקוחות יעדיפו פשוט לחסן (עלות הבדיקה בערך פי 3 מהחיסון!!!)
מאחר ובארץ אין לנו אפשרות להפריד בין החיסונים השונים בתוך המשושה, נשארת המלצה חד משמעית לעשות את כל החיסון המשושה פעם בשנה.
עכשיו, מה לגבי כלב זקן? על השאלה הזו אני תמיד עונה בתשובתי – מה הייתם עושים לו היה מדובר באדם זקן? הרי קופות החולים ומשרד הבריאות ממליצים לחסן דווקא את האנשים הזקנים כל שנה נגד שפעת למשל, כיוון שמערכת החיסון שלהם חלשה יותר.
בדיוק אותו דבר אצל כלבים וחתולים זקנים. מערכת החיסון שלהם חלשה יותר ולכן החיסון חשוב דווקא בגיל הזה.
שאר הטיפולים (זריקה נגד תולעת הפארק וכדורי תילוע) אינם חיסון ואינם קשורים לגיל הכלב, ולכן מומלץ לבצע אותם באופן שגרתי בכל גיל.

חיסון מרובע לחתול זקן או חתול שאינו יוצא מהבית:
בדומה למצב אצל כלבים – גם החיסון המרובע מורכב מ-4 מחלות, 3 מהן וירוסים וחיידק אחד.
גם כאן הוירוסים יכולים להחזיק שנים רבות ואילו החיידק הרבה פחות. לכן ההמלצה היא לחסן כל שנה גם בחיסון המרובע, ע"מ למנוע מחלות.
מאחר וחתולים לא זקוקים כמעט לטיפולים שוטפים אצל הוטרינר במהלך השנה – חשוב לנצל את החיסון המרובע לבדיקה שגרתית מלאה – בעיקר אצל חתולים זקנים!

לגבי חתולים שלא יוצאים מהבית – כאן התשובה פשוטה מאוד – לחסן!
למה? כיוון שחתולים שאינם יוצאים מהבית אינם נחשפים כל הזמן לגורמי מחלה, לכן מערכת החיסון שלהם חלשה יותר. בנוסף, אנחנו נכנסים ויוצאים מהבית כל הזמן, ומכניסים על נעלינו, תיקנו וכו' גורמי מחלה. החתולים שאוהבים ללכת אחרינו בבית דורכים על גורמי המחלה, ואח"כ יושבים, מתנקים ומתלקקים ובולעים את גורמי המחלה הנ"ל.
לכן המלצתי היא לחסן גם חתולי בית כל שנה כנגד מחלות מדבקות, ולנצל את הביקור אצל הוטרינר לטובת בדיקה רצינית ומלאה של החתול.

לסיכום:

לדעתי מומלץ ביותר לחסן גם כלבים זקנים, גם חתולים זקנים וגם חתולים שאינם יוצאים מהבית.

למידע נוסף, בדיקה, טיפול וייעוץ בנושא חיסונים לכלבים וחתולים קשישים, אנא צרו קשר עם המרפאה ונשמח לעזור

וטרינר בכפר-סבא
תל חי 31, כפר סבא
077-4406645
http://www.mayer-vet.comליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר