הריון בכלבות – אבחון וטיפול

הריון בכלבים – אבחון וטיפול בכלבה ההריונית

ד"ר טל מאייר, וטרינר, מרפאת דוליטל בכפ"ס

הריון בכלבות נמשך כ-63 ימים בממוצע (9 שבועות), אך חשוב לזכור שלא כל כלבה שעברה הרבעה (טבעית או מלאכותית) תיכנס להריון.

אבחון הריון בכלבות:

בשלושת השבועות הראשונים להריון לרוב לא ניתן להבחין בשינויים כלשהם בכלבה, לעיתים הכלבה מתחילה לדרוש יותר תשומת לב, לעיתים יש התחלה של הגדלה בפטמות וחלק מהכלבות מראות סימני רעב מוגבר.

חשוב לציין שגם במצב של "הריון מדומה" עלולים להופיע אותם סימנים.

שיטות לאבחון ההריון:

  • הפרשה שקופה אופיינית מהווגינה יכולה להופיע, ההפרשה מופיעה כ 4-5 שבועות להריון ונמשכת עד להמלטה.

  • אולטרסאונד יכול לזהות הריון ודופק של העוברים החל מ-28 יום להריון (4 שבועות) – האולטרסאונד אינו יכול לתת מספר עוברים באופן מוחלט, אבל מאפשר לאשר את קיום ההריון ומספר עוברים משוער.

  • בערך ב-5 שבועות להריון לרוב יכול הוטרינר להתחיל ולהרגיש את הרחם המוגדל ואת העוברים בתוכו (קשה מאוד בכלבים גדולים).

  • רנטגן (X-Ray) יכול להדגים את ההריון החל מגיל 42 יום (6 שבועות) כאשר בעצמות מתחילות לאגור סידן. ביצוע של צילום לקראת סוף ההריון מאפשר לנו לספור את כמות העוברים ולראות שהם אינם גדולים מדי למעבר בתעלת הלידה.

טיפול בכלבה ההריונית:

חשוב להמשיך ולהתנהג רגיל עם הכלבה, למשל כלבות שרגילות לבצע פעילות גופנית צריכות להמשיך את הפעילות הגופנית, אולם לא בצורה מוגזמת. במידה והכלבה מקבלת מזון איכותי ברמה גבוהה אין צורך בתוספות  (וזה אף עלול לפגוע בגורים) או מזון אחר בשלבי ההריון הראשונים.

כאשר ההריון מתקדם (החל משבוע 5-6 להריון) והגורים מתחילים לגדול ברחם, מומלץ להוסיף לכלבה מזון של גורים באיכות גבוהה לאוכל שלה, עם התקדמות ההריון מגדילים את כמות מזון הגורים ומפחיתים את המזון לבוגרים עד שבוע לפני ההמלטה – מזמן זה ועד לגמילה של הגורים הכלבה תאכל מזון גורים משובח. מאחר וההריון תופס מקום רב בבטן, יש לתת לכלבה כמויות קטנות של אוכל מספר רב של פעמים ביום. חשוב לדעת – גדילת הגורים העיקרית ברחם מתרחשת בשבועיים האחרונים להריון!

בשבוע האחרון של ההריון ובשבועות הראשונים לאחר ההמלטה וההנקה הכלבה יכולה לאכול פי 2-4 מכמות המזון הרגילה שלה לפני ההריון, חשוב לתת לה כמות מספקת, אך לדאוג שהיא לא תשמין במקביל.

יש לדון עם הוטרינר לגבי טיפול בפרעושים וקרציות וכן לגבי טיפול בתולעים וחיסונים במהלך ההריון, חלק מהחומרים מסוכנים בעת הריון וחלקם בטוחים. לרוב עדיף לטפל באמא עוד לפני ההמלטה מאשר בגורים הצעירים לאחר שנולדו!

חשוב ביותר להתייעץ עם הוטרינר לפני כל מתן תרופה! חלקן מסוכנות ביותר בעת ההריון!

הכנות להמלטה:

כפי שציינתי קודם, הריון של כלבה נמשך כ-63 ימים מיום הביוץ (שיכול להיות שונה מעט מיום ההרבעה), או 57 ימים מסוף הייחום (ניתן לקבוע את התאריך אם מבוצעים משטחי נרתיק אצל הוטרינר במהלך הייחום).

כשבועיים לפני מועד ההמלטה הצפוי כדאי להתחיל ולהכין מקום להמלטה, ארגז יכול להיות מקום טוב, והכלבה תוכל להתחיל ולהתרגל אליו, אם לא תכינו לה מקום היא עלולה להמליט בארון, על המיטה שלכם או במרתף…

למידע נוסף, בדיקה וייעוץ בנושא הריון, אנא צרו קשר עם המרפאה ונשמח לעזור

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

תל חי 31, כפר סבא

077-4406645

http://www.mayer-vet.comליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר