בחירת וטרינר טוב עבור הכלב או החתול שלכם

איך תדעו לבחור וטרינר מתאים עבורכם ועבור הכלב או החתול שלכם?

ד"ר טל מאייר, וטרינר, מרפאת דוליטל לחיות מחמד

ד"ר טל מאייר - וטרינר

בחירת וטרינר היא משימה לא פשוטה, כי בעצם אנחנו מחפשים רופא לבן משפחה אהוב ולא תמיד יודעים איך לבחור. בחירת וטרינר היא ללא ספק החלטה חשובה כמו בחירת רופא משפחה או רופא מומחה.

ישנם הרבה וטרינרים טובים (וגם הרבה לא טובים…) כך שתוכלו לבחור לכם וטרינר לפי הנקודות החשובות לכם, רצוי שתחשבו ואף תרשמו לכם מה השירותים החשובים עבורכם לקבל מהמרפאה? ואיזה סגנון הוא המועדף עליכם?

מגוון טיפולים

יש וטרינרים שמטפלים רק בכלבים וחתולים, יש כאלה שמטפלים גם בתוכים ובזוחלים, ויש וטרינרים לסוסים, צאן ובקר.

רוב הוטרינרים אינם מומחים אלא "רופאי משפחה" שיודעים לבצע את רוב הפעילויות הרפואיות, ישנם וטרינרים מומחים בעלי תעודת מומחה (מעטים מאוד בארץ ורובם עובדים בבתי חולים או במרכזי מומחים) וישנם כאלה שמציגים את עצמם כמומחים, אך אינם כאלה – היזהרו מהם!

חדר הטיפולים במרפאה

שירותי המרפאה:

רוב המרפאות הווטרינריות מספקות שירותים של בדיקה גופנית, חיסונים, ניתוחים, אבחון מחלות ובעיות שונות ועוד. לעיתים יש צורך באמצעים נוספים כמו בדיקות דם, צילומי רנטגן, אולטרסאונד וכדומה, חלק מהמרפאות מחזיקות את הציוד הזה אצלם, חלק עובדים בשיתוף פעולה עם מעבדות ובתי חולים וטרינריים.

שעות העבודה:

מרפאות מסויימות עובדות בשעות עבודה מפוצלות (בוקר ואחר הצהריים), חלק עובדות באופן רצוף מהבוקר עד הערב וחלק אף פתוחות 24 שעות ביממה וגם בסופי שבוע.

חשוב לברר במידה והמרפאה סגורה בשעות מסויימות האם יש טלפון חירום? האם יש רופא כונן או שהמרפאה מפנה את מקרי החירום לבית חולים קרוב.

לרוב כל האפשרויות מקובלות, אך כדאי לדעת אותן מראש!

ידע ולימודים של הוטרינר או הוטרינרים במרפאה

מרפאה וטרינרית כפר סבא

מה רמת הרפואה של הוטרינר? היכן הוא למד? היכן הוא עבד ורכש ניסיון? האם הוא ממשיך להתעדכן בכנסים ולימודי המשך?

לימודי הווטרינריה בארץ ובמדינות מערב אירופה וארה"ב נחשבים כטובים יותר ובעלי רמה גבוהה יותר. מאחר ורפואה הוא מקצוע מתחדש חשוב לוודא שהווטרינר הולך לכנסים מקצועיים וממשיך להתעדכן בטכנולוגיות החדשות, התרופות המתקדמות וכו'. היזהרו מרופא ש"יודע כבר הכל" ואינו צריך ללמוד דברים חדשים או לרענן את החומר הישן.

אופי הוטרינר ואופי המרפאה:

טיפולים וניתוחים במרפאה

תנסו לחשוב מה חשוב לכם, איזה וטרינר אתם מחפשים?

כידוע שאין שני אנשים זהים, וכך גם הוטרינרים. כל וטרינר מביא איתו לעבודה את האופי שלו, את ניסיונו האישי ואת הגישה שלו.

יש וטרינרים נחמדים ויש כעוסים, יש וטרינרים סבלניים שמסבירים כל פרט ויש כאלה שנותנים הוראות טיפול ללא נימוקים, יש וטרינרים רגועים גם במצבי לחץ, ויש כאלה שמאוד נלחצים, יש כאלה שילחיצו אתכם על מנת שתבינו את חומרת המצב וישנם כאלו אופטימיים שמקוים לטוב.

גם אופי המרפאה יכול להיות שונה – מרפאה גדולה ועסוקה, או מרפאה קטנה ושכונתית, מרפאה עם מספר רופאים או מרפאה של רופא אחד. לכל דבר יש יתרונות וחסרונות, בדקו מה מתאים לכם.

מחירים

מאחר ומדובר בעסק פרטי, כל וטרינר ראשי לגבות איזה מחיר שהוא רוצה. למרות זאת, קיים מחירון מומלץ של איגוד הרופאים הוטרינרים לחיות בית בישראל ורוב הוטרינרים שמכבדים את עצמם גובים מחיר פחות או יותר לפי המחירון.

חשוב לזכור – עלות הציוד הרפואי גבוהה ובנוסף אתם משלמים על ניסיונו ומקצועיותו של הוטרינר.

כל פרוצדורה במרפאה ניתן לתמחר בצורות שונות ולבצע בצורות שונות, ניתוח עיקור לכלבה או לחתולה יכול להיות שונה מאוד בין וטרינרים שונים כי הוא מתבצע בשיטות שונות, בחומרים שונים לתפירה או בחומרי הרדמה שונים.

חשוב לבדוק גם אם קיימים אמצעים לניטור מצב הכלב/חתול בזמן ההרדמה ולאחריה, אם יש צורך בטיפול אנטיביוטי בבית, אם יש צורך בקולר אליזבטני (אהיל) או לא וכו'.

ניתוח זול יותר עלול להיות מסוכן יותר או להתבצע בשיטה "חסכונית" יותר!

זכרו "זול" עלול לעלות לכם ביוקר!

מכונת הרדמה על גז!

אם אתם זקוקים לוטרינר חדש:

חפשו את המרפאות הווטרינריות באזור מגורכם, צרו איתן קשר, שאלו שאלות שחשובות לכם ואפילו קיפצו לביקור במרפאה להתרשמות.

שאלו על תוכנית הטיפולים השנתית המוצעת במרפאה ותבדקו האם יש למרפאה תוכנית "מנוי" שנתית שכוללת את כל הטיפולים האלה – לרוב זה מוזיל עלויות ומאפשר קבלת רפואה טובה יותר כיוון שהשיקול הכלכלי מצטמצם.

טיפים נוספים:

כדאי להגיע למרפאה מדי פעם עם הכלב גם כשהוא לא צריך טיפול – כך הוא לא יתרגל שבמרפאה תמיד עושים לו משהו רע.

* תודה לד"ר גלית רובין ממרכז רפואי וטרינרי גן יבנה על ההשראה לכתיבת המאמר.

למידע נוסף:

חפשו אותנו ב"פייסבוק" – מרפאת דוליטל חיות מחמד

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

תל חי 31 כפר סבא

077-4406645

www.mayer-vet.comליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר