אשך טמיר בכלבים וחתולים – Cryptorchidism

אשך טמיר בכלבים וחתולים – Cryptorchidism

ד"ר טל מאייר, וטרינר, מרפאת דוליטל בכפ"ס.

כאשר גור כלבים נולד האשכים נמצאים עדיין בבטן ומתחילים לאט לאט לרדת לכיוון שק האשכים, התהליך קורה באופן נורמלי תוך חודש-חודשיים, אולם אנו נוטים לחכות אפילו עד גיל חצי שנה.

האשכים נמצאים באופן נורמלי בשק האשים אצל כלב וחתול בוגר, על מנת לאפשר להם טמפרטורה נמוכה יותר מאשר בבטן. הטמפרטורה הנמוכה הזו מאפשרת ייצור זרע באופן תקין. טמפרטורה גבוהה מדי פוגמת באיכות הזרע, ועלולה אף לגרום לעקרות. ייצור ההורמון טסטוסטרון שמיוצר באשכים לא נפגע ע"י הטמפרטורה.
לעיתים, הבעלים או הוטרינר מבחינים אצל הגור הצעיר שבשק האשכים יש רק אשך אחד, או שאין אשכים בכלל. מצב זה נקרא אשך טמיר או אשכים טמירים, או בלטינית  cryptorchidism.
התסמונת הזו נחשבת כבעיה גנטית שעוברת מאב לבנו – וזו הסיבה שאסור להרביע כלבים וחתולים הסובלים מאשך טמיר.
לרוב, אגב, אין שינוי כלשהו מלבד העובדה שיש רק אשך אחד. הכלב או החתול מתנהגים רגיל ויכולים אף לבצע פעילות מינית רגילה ואף להרביע.
סכנות:
ישנן שתי סכנות עיקריות באשך טמיר:

  • האשך עלול לעבור סיבוב – במצב זה כלי הדם המזינים אותו נחסמים, האשך עלול להתנפח, לכאוב מאוד ואף להפוך נמקי ולגרום מחלה קשה בכלב (או בחתול).
  • האשך עלול לעבור התמרה סרטנית – גידולים של אשכים טמירים יחסית נפוצים וזו סיבה מספיק טובה להוציא את האשך הטמיר בניתוח.

אשך טמיר שהוצא בניתוח מכלב בוקסר

טיפול:
עקב העובדה שהאשך הטמיר עלול לסבול מסיבוב ואף סרטן הטיפול הטוב ביותר הוא לסרס את הכלב / חתול ולהוציא את האשך שבבטן. כמובן שכדאי להוציא גם את האשך שבשק מכיוון שהבעיה היא גנטית ואנחנו לא מעוניינים שהכלב / חתול יוכל להרביע!
ניתוח להוצאת אשך טמיר:
מדובר בניתוח מורכב בו הוטרינר צריך "לאתר ולצוד" את האשך החסר. הוטרינר יעשה חתך ארוך יחסית בבטן ע"מ שיוכל לחפש את האשך ממקום ההיווצרות שלו באזור הכליות ועד לתעלה ממנה הוא אמור היה לצאת באזור האגן.
לאחר מציאת רקמת האשך והוצאתה, מומלץ לשלוח אותה לבדיקה היסטולוגית ע"מ לוודא שאכן מדובר ברקמת אשך, מאחר ולעיתים הרקמה אינה מפותחת וקשה לדעת בראיה בלבד שאכן הוצאה רקמת אשך.

למידע נוסף, בדיקה וייעוץ בנושא אשך טמיר בכלבים וחתולים, אנא צרו קשר עם המרפאה ונשמח לעזור
מרפאת דוליטל לחיות מחמד
וטרינר בכפר-סבא
תל חי 31, כפר סבא
077-4406645
http://www.mayer-vet.comתתי עמודים

ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר