טיפול בחתלתול נטוש

מצאתם גור חתולים נטוש? על מנת לנסות לענות על חלק מהשאלות הכנתי את הכתבה הבאה, מידע נוסף ניתן כמובן לקבל בשיחה או בביקור במרפאה.

אם מצאתם גור חתולים ברחוב שאתם חושבים שננטש ע"י אימו עדיף להמתין לפחות שעה ולא לקחת אותו מייד. ייתכן שאמו השאירה אותו בכוונה בזמן שהיא מחפשת מזון והיא תשוב לטפל בו תוך זמן קצר. אם לאחר שעה בכל זאת היללות נמשכות ואין כל סימן לאמו, ייתכן והוא אכן ננטש ואז כדאי לקחת אותו ולטפל בו.

טיפול בגור נטוש:

ישנם כמה דברים שצריך לספק לגור צעיר:

 • מקום לינה- קופסת קרטון או סלסלה, כדאי לרפד בשמיכה או במגבת נקיים. כדאי לשים מתחת למגבת בקבוק מים חמים (כזה של פעם) או סתם בקבוק שתיה עם מים חמים. אסור שהבקוק יהיה במגע ישיר עם החתול, לכן יש לעטוף אותו במגבת. הבקבוק יספק את החום שהאם נותנת לגור הצעיר בימים הראשונים, יש כמובן להחליף את המים כל פעם שהם מתקררים. את המיטה לחתול יש לשים כמובן במקום חמים ללא רוחות ורצוי גם שקט.
 • הזנה – גורים צעירים יונקים כל שעתיים-שלוש. מה לתת להם? יש מספר אופציות ואני אסדר אותן ע"פ סדר העדיפויות:
  1. ישנם תחליפי חלב המיועדים לגורי חתולים, אותם ניתן לרכוש בחנויות בע"ח ולהכין ע"פ ההוראות.
  2. תחליפי חלב של תינוקות, אותם יש להכין בריכוז כפול מזה המצוין על האריזה.
  3. הכנת תחליף חלב ביתי לפי המתכון הבא: כוס חלב 3%, ביצה, כף שמנת, כפית סוכר. חלב פרה רגיל כזה שקונים בסופר לא מספיק עבור גור חתולים, יש צורך להעשיר אותו מכיוון שחלב חתולים עשיר בהרבה מזה של פרות.

  איך מאכילים? בבקבוק – ישנם בקבוקי האכלה מיוחדים לחתולים המותאמים לגודלם (כמו של בובות).
  חשוב לתת לגור לאכול לבד ללא מאבקים ע"מ למנוע מצבים של שאיפת מזון אל הריאות.
  בגיל חודש ניתן להתחיל לתת במקביל לתחליפי החלב מזון בשרי (מזון רטוב לחתולים או מזון יבש לגורי חתולים מורטב במעט מים לריכוך).

 • צרכים – במצב נורמלי החתולה האם דואגת ללקק את הגורים הקטנים ולעודד אותם לעשות את הצרכים, עכשיו אתם "החתולה האם", ולכן אתם צריכים לבצע עיסוי של אזור פי הטבעת עם צמר גפן מורטב במעט מים חמימים. יש לבצע את העיסוי בסוף כל האכלה. אם הגור אינו נותן צרכים באופן תקין יש להתייעץ עם וטרינר.
 • עיניים – העיניים נפתחות בסביבות גיל שבוע – 10 ימים. גורים רבים סובלים מדלקות עיניים ומהפרשות מייד לאחר הלידה. ניתן לנקות את העיניים עם צמר גפן טבול בתמצית תה פושרת. אם יש דלקת או הפרשות מומלץ לפנות מייד לוטרינר ע"מ לקבל טיפול רפואי.

יש לזכור שלמרות כל הטיפול המסור וההשקעה גורים צעירים לא תמיד הם שורדים.

מאחר וגורים צעירים כל כך נמצאים ברמת סיכון גבוהה במיוחד – בכל חשש הכי קטן כדאי לפנות למרפאה לייעוץ!

.ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר