כללי התנהגות בסיסיים עם כלב חדש בבית

כללי התנהגות בסיסיים עם כלב חדש בבית

מיכל אבידור אימון כלבים ואנשים

אימצתם לחייכם גור חדש או כלב בוגר, אתם בוודאי מלאים באהבה ומוטיבציה לגדל כלב לתפארת.

צרפנו לכם כמה טיפים להתנהלות נכונה עם צרכים וחינוך בסיסי.

כללי התנהגות בבית:

 • קבעו לכלביכם את מקום המרבץ- מומלץ למקם במקום מרכזי בבית (סלון) ולא בחדרי השינה או בחדר נפרד, למדו את כלביכם לאהוב את מקומו, לישון שם את שנת הלילה שלו ולרבוץ שם בזמנו הפנוי – ולא על המיטות או על הספות בבית.
 • אל תאפשרו לכלב שלכם גישה חופשית לכל חלקי הבית. הגבילו אותו דרך שפת גוף ואנרגיה, דעו לבקש מכלבכם מרחב לעצמכם, במיוחד אם הוא הולך אחריכם לכל מקום בבית, או תובעני לתשומת לב.
 • השתמשו בשם כלביכם רק לחיוב ולעולם לא לשלילה, כך תבנו קונוטציה חיובית לשמו כשתקראו לו לבוא אליכם, הוא יעשה זאת בשמחה רבה.Hands holding brown puppy, 10 days age, isolated on white background.
 • זכרו – הכלב הוא חלק ממשפחתכם, אך זה לא הופך אותו לבן אנוש! תנהגו בו ככלב ולא כתינוק, לימדו מהן תכונות האופי הבולטות שלו, ומהם היצרים המפעילים אותו. אתגרו את כלביכם ולימדו להפעיל אותו, ובכך תמנעו מכלב שמפעיל אתכם!

 נשכנות גורים:

גורים נושכים וגם צריכים לנשוך (או יותר נכון ללעוס). גם כלבים בוגרים אוהבים ללעוס ולנשוך, וזה נורמאלי לגמרי. הצורך האוראלי הוא בסיסי בכל גיל, ובמיוחד בגורים לפני ואחרי תקופת החלפת השיניים (החלפת שיניים מתחילה סביב גיל 4.5-5 חודשים).

אנחנו כבעלי הכלב צריכים ללמד את כלבינו לנווט את היצר הבסיסי הזה למשחקים משותפים המיועדים לכך, ובכך נספק להם את הצורך הבסיסי ללעוס ולבנות אתנו קשר נכון ובריא (מומלץ להקפיד על עצמות ומשחקי נשיכה מתאימים לגורים – על מנת למנוע שבירת שיניים).

חשיפה:

הבאתם הביתה גור צעיר ושברירי שכנראה לא מחוסן עד הסוף ועדיין לא חווה את העולם.

ראשית חשוב למנוע חשיפה למחלות מדבקות וקטלניות – לכן וודאו שהגור מקבל את החיסונים בזמן, וקבלו מהווטרינר הנחיות לגבי חשיפה בחוץ.

שנית, הגור שלכם (עד 4 חודשים) נמצא בתקופה קריטית בה יש לו את היכולת לספוג ולקבע המון דברים באישיות העתידית שלו.

כלב שלא נחשף כראוי בגילאים מוקדמים יכול להפוך לפחדן, חשדן, לא תקשורתי (לאנשים ולחיות אחרות), חסר ביטחון ואף תוקפן.
זמן החשיפה בגילאים אלו קריטי, ולא ניתן יהיה להחזיר מאוחר יותר את "חלון החשיפה", ולכן יהיה מאוד קשה "לתקן" בעיות חשיפה בדיעבד.

התחילו מהדברים הפשוטים- הרגלה לקולר ורצועה, מגע אדם, רעשים, ריחות, מרקמים וכו'.

במידה והכלב לא סיים את סדרת החיסונים,  צאו איתו לטיולים על הידיים, הרגילו אותו לרחשי הרחובות הסואנים כלי רכב שונים ואפילו צאו עם כלביכם לטיול בקניון הומה אדם.

תוכלו לתרגל הליכה ברצועה באזורים ללא כלבים, ובהמשך גם להפגיש אותו עם כלבים בוגרים מאוזנים ומחוסנים (לא עם גורים), או עם חיות אחרות.

 

זיכרו: 70% מנטישות הכלבים בעולם קורות עקב בעיות התנהגות!

כלב שלא נחשף כהלכה עלול ללקות בבעיות תקשורת כל חייו.

 חינוך לצרכים:

בכל גיל ההרגלה לחינוך לצרכים תהיה שונה בדרכה.

גורים עד גיל 4-5 חודשים מומלץ להרגיל לתחימה בגדר גורים המאפשרת לגור מקום מרבץ ומספיק מקום גם לעשיית צרכים במידה והוא עוד לא יכול להתאפק.

 • בגיל צעיר יכולת ההתאפקות היא קצרה ואם אין באפשרותנו לצאת כל שעה שעתיים, נאלץ בתור התחלה לאפשר לגור מקום ספציפי לעשיית הצרכים (פד לעשיית צרכים הממוקם בתוך גדר הגורים ופד נוסף הממוקם באזור דלת היציאה לזמנים שהגור מחוץ לגדר).
 • בכל גיל רצוי בהתחלה להרבות ביציאות לצרכים על מנת לחוות הצלחות. חשוב מאוד לעודד את ההצלחות, כדי שיחזרו על עצמן בהמשך.
 • אל תכעסו על כלביכם אם פספס, ובטח שלא לכעוס בדיעבד, אם תפסתם אותו בשעת מעשה רצוי להעביר אותו מידית לפד המיועד לכך או לצאת ישירות החוצה.
 • נקו את הפספוסים בתרכובת של 50% חומץ ו-50% מים ובכך תעלימו ריחות לא רצויים וחזרה של עשיית צרכים באותם מקומות.

מגיל חמישה חודשים אפשר להתחיל הרגלה לכלוב אילוף ולתרגל בהדרגה התאפקות מלאה עד 6-7 שעות (בלילה יותר). ככל שהכלב יגדל, כך תגדל גם יכולת ההתאפקות שלו!

 • לא מומלץ לגרום לכלב להתאפק יותר מ9-10 שעות על בסיס קבוע, וגם אז התהליך יעשה בהדרגה.

 מתי נתחיל באילוף הכלב ?

 • לא רצוי להוציא גור מהשגר לפני גיל 7 שבועות , התקשורת עם האם והגורים חשובה ואף קריטית להתפתחות אישיותו של הכלב (בדומה לחשיפה).
 • מגיל 7 שבועות ועד 3 חודשים – הגור שלכם יישן הרבה (וחשוב שישן) יעשה את צרכיו ללא הפסקה ויחפש את קרבתכם – אפשרו לו מקום בטוח (גדר גורים), דאגו לחום גופו ,הרגילו אותו לעולמכם וחשפו אותו לחיים. צרו קשר חם אבל לא תלותי.
 • מגיל 3 חודשים – הזמן האידיאלי להתחיל אילוף בסיסי, התחלה ועבודה על פקודות מגיל צעיר מבטיחה תוצאות נהדרות בבגרות הכלב.
 • 4-6 חודשים -יצר הצייד והצורך לנשוך מתגברים, זמן מצוין לניתוב היצרים וללימודי משחקי הבאה, גישוש, משחקי משיכות ולימוד טריקים מתוחכמים.
 • 7-14 חודשים – זמן תקופת המרד, בדיקת גבולות מצד הכלב, זמן בו תראו שינויים התנהגותיים ותופעות חדשות. זמן מצוין לתרגל משמעת ברמה גבוהה ולאתגר את כלביכם במשימות.
  חשוב לאפשר להם תקשורת מרובה עם כלבים אחרים ופריקת אנרגיה רבה.

כל כלב הוא עולם ומלואו ,אין שחור או לבן

יש להתייחס לכל מקרה לגופו ולדעת לקרוא ולתקשר עם כלביכם בצורה הטובה ביותר

 

 

לטיפים נוספים וליצירת קשר ניתן לפנות ל – מיכל אבידור אימון כלבים ואנשים

054-5284344

 ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר