דלקת רחם בכלבות / חתולות (פיומטרה)

דלקת רחם בכלבות או חתולות (פיומטרה)

ד"ר טל מאייר, וטרינר

דלקת רחם היא מחלה מסכנת חיים ונפוצה יחסית בכלבות או בחתולות מבוגרות וכמובן לא מעוקרות (כלומר הרחם קיים).

המחלה נפוצה לרוב עקב הפרעה באיזון ההורמונלי של מערכת המין וקשורה ישירות להורמון פרוגסטרון. הפרוגסטרון הוא הורמון בעל תפקידים רבים במערכת המין ואחד התפקידים החשובים שלו הוא שמירה על ההריון.

דלקת רחם מופיעה לרוב מספר שבועות לאחר שהכלבה הייתה מיוחמת, אך לא נכנסה להריון. הסיבה לכך היא שהפרוגסטרון "דואג" שהרחם יהיה מוכן לקליטת הריון, אולם גם לכך שהרחם יהיה חשוף יותר לזיהומים חיידקיים. לרוב אלו אותם חיידקים שנמצאים בנרתיק באופן נורמלי, אך כאשר הם חודרים דרך צוואר הרחם אל הרחם ומתרבים שם, הם עלולים לגרום לזיהום ודלקת של הרחם.

דלקת רחם נפוצה יותר בכלבות מאשר בחתולות, אך קיימת גם בחתולות בשכיחות נמוכה יותר.

נמצא קשר בין דלקת רחם בכלבות למתן של אסטרוגן (הורמון נוסף המשמש למניעת ייחומים), ולכן לא מומלץ לטפל באסטרוגן כאמצעי למניעת ייחום.

אנו מחלקים את דלקות הרחם ל-2 קטגוריות: פתוחה או סגורה.

  • דלקת רחם פתוחה היא מצב בו צוואר הרחם אינו סגור ולכן לרוב תיהיה הפרשה מוגלתית מהנרתיק, כמות ההפרשות תלויה במידת הפתיחה של צוואר הרחם. מצב זה לרוב בעייתי פחות, כיוון שכאשר ישנה הפרשה מהנרתיק קל יותר לבעלים ולוטרינר לזהות את המחלה ולתת טיפול בזמן.
  • דלקת רחם סגורה היא מצב בו צוואר הרחם אינו פתוח ולכן מסוכן מאוד, כיוון שאין להפרשות דרך לצאת החוצה, הן מצטברות בתוך הרחם שהולך וגדל ועלול להיקרע (ואז תוכנו המזוהם נשפך בבטן). במקרים אלה הכלבה או החתולה עלולות להראות סימני מחלה מבלי שהבעלים יזהה את מקורם ויבין שמדובר בדלקת רחם, במקרים רבים כאשר מאובחנת המחלה ישנם כבר סיבוכים נוספים מסכני חיים.

סימנים אופייניים לדלקת רחם:

הפרשה מוגלתית מהנרתיק (לא בכל המקרים), חוסר תאבון, חום, דכאון, ירידה במשקל, הקאות, שלשולים, שתיית יתר והשתנת יתר, כאב בטני.

אבחון:

האבחנה נעשה בעזרת בדיקה גופנית, צילומי רנטגן ו/או אולטרסאונד בטן ובדיקות דם, כמובן שאם יש הפרשות מוגלתיות מהנרתיק (ווגינה) יש לבדוק את מהותן.

טיפול:

הטיפול המומלץ לדלקת רחם הוא ניתוח עיקור (הוצאת הרחם והשחלות). את הניתוח יש לבצע מייד לאחר ייצוב מצבה של ההכלבה או החתולה  (על ידי עירוי של נוזלים ואנטיביוטיקה לווריד).

במקרה של פיומטרה (דלקת רחם) סגורה מדובר בניתוח חירום וחשוב לבצע אותו מהר ככל הניתן. בפיומטרה פתוחה ניתן לעכב את הניתוח במספר שעות בהן הכלבה/חתולה מקבלות עירוי ואנטיביוטיקה.

לרוב כלבה/חתולה שעברה את הניתוח בהצלחה ולא סובלת מסיבוכים אחרים (לדוגמא- כשל כליה) תחזור לחיים נורמליים.

מניעה:

כמובן שהמניעה הטובה ביותר היא עיקור כלבות וחתולות בגיל צעיר.

חשוב להימנע מזריקות נגד ייחום / נגד הריון שעלולות להגדיל את הסיכוי לדלקות רחם (וגם לסרטן).

לסיכום:

מדובר במחלה מסכנת חיים שמצריכה טיפול חירום מיידי!

בכל מקרה של חשד למחלה בכלבה או חתולה לא מעוקרת יש לפנות מייד לוטרינר!

למידע נוסף ופרטים על ניתוח עיקור ניתן לפנות אלינו:

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

תל חי 31 כפר סבא

077-4406645

www.mayer-vet.comתתי עמודים

ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר