פסטורלוזיס (סנאפלס) בארנבונים

חיידק הפסטורלה בארנבונים- Snuffles Pasteurellosis

ד"ר טל מאייר, וטרינר מרפאת דוליטל לחיות מחמד, וטרינר בכפר סבא.

פסטורלוזיס (נקרא גם סנאפלס באנגלית) היא אחת המחלות הנפוצות ביותר שפוגעות בארנבוני בית. כמעט כל מי שמגדל ארנבונים נתקל במחלה או לפחות מכיר את המחלה שגורמת פגיעה נשימתית (דלקת ריאות). המחלה מדבקת ביותר בין ארנבונים ויכולה לפגוע גם בעיניים, אוזניים ואיברים נוספים.

אבחון מוקדם של המחלה מאפשר לטפל בא ולרפא את הארנב, אולם אי טיפול או טיפול מאוחר עלול להוביל למחלה כרונית ואף למוות. מטרת המאמר הזה היא ללמד על המחלה על מנת לעזור באבחון המוקדם שלה.

גורם המחלה:rabbit1

סנאפלס הוא מונח המתאר קומפלקס סימני מחלה של מערכת הנשימה העליונה, בעוד שיכולים להיות מספר גורמים לזיהומים אלה, הנפוץ ביותר הוא חיידק בשם פסטורלה מולטוצידה. לחיידק הפסטורלה יש מספר רצפים שונים שכל אחד מהם עושה סימנים קליניים מעט שונים, חלקם קשים יותר וחלקם קלים יותר. חלקם אף נמצאים שאופן קבוע בחלל האף של הארנבונים וגורמים מחלה בעת סטרס או מחלה אחרת.

סימני המחלה:

סימני המחלה משתנים, אולם לרוב כוללים סימני מחלה של מערכת הנשימה העליונה (חלל האף, הלוע ואף קנה הנשימה). חלק מהארנבים יסבלו מנזלת מיימית בתחילה שתהפוך לנזלת דביקה, לבנה עד צהובה. הופעת קולות חרחור או קולות נחירה עקב הנוזלים בתעלות האף שלהם. מאחר וארנבונים מנקים את הפנים עם הרגליים הקדמיות שלהם – תיתכן גם נזלת על הרגליים הקדמיות. המחלה עלולה להתפשט גם לעיניים ולגרום לדלקת לחמית או לאוזניים ולגרום לדלקת אוזניים. דלקות אוזניים עלולות להתדרדר לדלקת אוזן פנימית שתגרום לניעורי ראש, הטיית ראש ועוד.

טיפול:

הטיפול במחלה הוא באמצעות אנטיביוטיקה לתקופה של 14 עד 30 יום. האנטיביוטיקה המקובלת לטיפול היא אנרופלוקסצין (בייטריל), ציפרופלוקסצין וTMS. מאחר וארנבונים זקוקים לחיידקים (טובים) במערכת העיכול שלהם על מנת לעכל את המזון – מומלץ להוסיף להם בעת קבלת אנטיביוטיקה גם פרוביוטיקה, וחובה להיות תחת פיקוח ווטרינרי כל תקופת הטיפול. מקרים קשים עלולים להצריך אשפוז.

מניעה:

המחלה מדבקת מאוד וקשה לטיפול, לכן מניעה חשובה במיוחד במחלה זו. מגדלים מקצועיים צריכים להיזהר מאוד ולבצע בידוד של כל חשד למחלה. מגדלים ביתיים צריכים לבחור ארנבון שנראה בריא, ללא סימני המחלה שהוזכרו קודם, אם ניתן לראות גם את האם ואת שאר השגר – מומלץ להסתכל טוב ולראות שגם הם נקיים מסימני המחלה. סטרס הוא גורם חשוב מאוד בהתפרצות המחלה גם אצל ארנבים שנראים בריאים, מניעת סטרס לכן, יכולה לעזור במניעת המחלה. גורמי סטרס בארנבונים כוללים: תזונה לקויה, כלוב לא מתאים או מצע לא מתאים, רעש, צפיפות וקרבות בין הארנבונים, וכמובן מחלות אחרות כמו סקביאס.

לסיכום:

סנאפלס (פסטורלוזיס) היא מחלה שעלולה להיות קטלנית עבור ארנבונים. היא מדבקת מאוד ועוברת בקלות רבה בין ארנבונים ודרך הפרשות, כך שגם אנשים עלולים להעביר את המחלה בין הארנבונים. אם מופיעים סימני המחלה – מומלץ לפנות מייד לעזרה ווטרינרית.

אנו נשמח לעמוד לרשותכם לשאלות נוספות וכמובן בדיקות וייעוץ בנושא פסטורלוזיס=סנאפלס בארנבונים.

מרפאת דוליטל לחיות מחמד

וטרינר בכפר-סבא

תל חי 31, כפר סבא

077-4406645

http://www.mayer-vet.comליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר