עדכון אירועי כלבת לשנת 2011

עדכון לתאריך 19/12/2011

25.1.2011 אירוע כלבת מס' 4 והשני בתן לשנת 2011, במושבה מנחמיה שבעמק הירדן (בין צומת צמח לבית שאן).מדובר בתן (שהגיע כנראה מגבול ירדן) וחדר ליישוב, בו ניסה לתקוף את אחד התושבים, אולם לא "הצליח" לנשוך אותו. למקום הוזעק לוכד הכלבים של המועצה (מ.א. עמק המעיינות) והוא המית את התן במקום. לא ידוע אם התן היה במגע עם בני אדם אחרים ו/או בעלי חיים. סה"כ נרשמו עד כה 4 מקרי כלבת (2 בתנים ו- 2 בבקר לחלב [2 עגלות]).

13.2.2011 אירוע כלבת מס' 6 וגם הפעם בכלב, השני לשנת 2011, בישוב ערערה – ערה, (כביש ואדי ערה), המשתייך לאגוד ערים וטרינרי איזור שומרון.

מדובר בכלב משוטט, מגזע מעורב, בגיל של בערך שנה, לא מחוסן ולא משובב, וללא סימנים מיוחדים ("שחור – לבן"). הכלב הגיע לפני כ- 4 ימים, כשלצווארו קולר ואליו קשור חבל, לחצרו של תושב הכפר ערערה. הכלב "מצא חן" בעיני בני המשפחה והם החליטו לאמצו וקשרו אותו בחצר ביתם. במהלך שהותו במקום, עד יום ו', 11.02.11, הוא הספיק לתקוף ולנשוך 3 מבני המשפחה! ביום ו' מת הכלב ורק אז נמסרה הודעה לרופא האיגוד ולמנהל הלשכה הווטרינרית. בו ביום הועברה גופת הכלב לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם נקבע מותו של הכלב ממחלת הכלבת.

מתיאור בני המשפחה את האירוע עולה כי הכלב הראה תופעות אופייניות למחלת הכלב, בצורתה האגרסיבית, קרי: רגישות מוגברת ותוקפנות. בין היתר הוא ניסה באגרסיביות להשתחרר ממקום הקשירה ותקף את סביבתו, ניסה לנשוך את זנבו, נרתע ממים (שהוצעו לו ע"י אחד מבני המשפחה ל"הרגעתו") וסירב לקבל מזון. עד כה לא ידוע מה מקור הכלב או מהיכן הגיע לכפר. טרם הסתיים התחקיר האפידמיולוגי.

16.2.2011 אירוע כלבת מס' 7 והשלישי בתן לשנת 2011, במושב מרחביה (בסמוך לקיבוץ מרחביה) שבעמק יזרעאל.

מדובר בתן שחדר ליישוב ובא במגע עם כלב (מחוסן). תושב המקום שהיה עד לאירוע הצליח להמית את התן שתוך כדי ה"מאבק" שרט אותו. כנראה שהתן לא היה במגע עם בעלי חיים ו/או בני אדם אחרים. טרם הסתיים תחקיר האירוע.

17.2.2011 אירוע כלבת מס' 8 לשנת 2011, והפעם, לשם גיוון, בגירית (משפחת הסמוריים), שנמצאה מתה בשמורת תל – סהרון, בסמוך לכפר רופין, בקעת בית שאן. אין ברשותנו כל פרטים נוספים.

27.2.2011 אירוע כלבת מס' 9 ושוב בכלב, השלישי לשנת 2011, והפעם בקיבוץ עין חרוד מאוחד שבעמק יזרעאל.

מדובר בכלב משוטט, מסוג פוינטר, לא מחוסן ולא משובב, וללא סימנים מיוחדים. הכלב הגיע לפני כ- 3 ימים לקיבוץ עין חרוד והסתובב במקום. חברת קיבוץ שהבחינה בו לכדה אותו, לאחר שהיא וחברת קיבוץ אחרת ננשכו ע"י הכלב והבינו ש"משהו לא בסדר" איתו. הכלב נלקח על ידן לכלבייה האזורית. מאחר והכלבייה הייתה סגורה, הושאר הכלב במקום כשהוא קשור בחבל לגדר החיצונית של הכלבייה. זמן קצר לאחר מכן השתחרר הכלב ונמלט. כעבור 24 שעות לערך נמצא הכלב מת, לאחר שנצפה ע"י תושבים מיישובי חבר ("התענכים") משוטט באזורם. גופת הכלב נשלחה לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בה גם נקבע מותו כתוצאה ממחלת הכלבת. עד כה לא ידוע מה מקור הכלב ואם היה במגע עם בני אדם נוספים ו/או בעלי חיים אחרים. התחקיר האפידמיולוגי עדיין בעיצומו.

7.3.2011 אירוע כלבת מס' 10 לשנת 2011 והפעם בסוס, בכפר ערערה (כביש ואדי ערה).

זהו (סה"כ) המקרה השלישי בעשור האחרון שבו מאובחנת מחלת הכלבת בסוסים (לאחר שני מקרים קודמים בשנים 2006 ו- 2003) והשני בכפר ערערה במהלך החודש האחרון !

מדובר בסוס, לא מחוסן, ששהה באורווה הנמצאת במרחק של כ- 100 מטרים בלבד מחצר הבית בערערה שבה אובחן לאחרונה כלב נגוע בכלבת (ראו אירוע מס' 6, 13.02.11).

מתחקיר ראשוני עולה כי הבעלים של הסוס ביקר לפני בערך 3 – 4 שבועות, יחד עם סוסו, בביתו של השכן האמור, בזמן שבו שהה הכלב הנגוע בחצרו. לדבריו, במהלך התקופה שחלפה מאז הביקור, הוא לא הבחין בכל סימני נשיכה ו/או התנהגות חריגה של הסוס, וזאת עד לפני יומיים, כאשר הסוס הראה לפתע תופעות של תוקפנות ורגישות יתר האופייניות למחלת הכלבת. בין היתר: הסוס השתולל בפראות ותקף את סביבתו, נשך כל הנקרה והנמצא באורווה ואת עצמו, נרתע ממים ושפך את כלי המים וכד'. הסוס נמצא מת היום בבוקר באורווה. ראשו נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם נקבע מותו כתוצאה ממחלת הכלבת. עדיין לא ידוע אם הסוס היה במגע גם עם בני אדם ו/או בעלי חיים אחרים. התחקיר האפידמיולוגי טרם הסתיים.

22.3.2011 אירוע כלבת מס' 11, בפעם השנייה בסוס לשנה זו, ואירוע שני במהלך החודשיים האחרונים במושב דישון שבגליל העליון – ראו דו"ח אירוע מס' 5 מיום 9.02.11 (בכלב).

מדובר בסוסה צעירה כבת שנתיים, לא מחוסנת, ושטרם רכבו עליה. הסוסה עמדה עם שני סוסים נוספים בחלקת מרעה הגובלת בשטח שבו רועה הבקר של המגדל, בסמוך לגבול הלבנון. הסוסה התנהגה ביומיים האחרונים באופן "מוזר" כאשר, בין היתר, דחתה מזון ושתייה, צלעה, ועמידתה/הליכתה הייתה מאד "לא יציבה". שני הסוסים האחרים ששהו בחלקה לא הראו כל תופעות דומות ו/או סימני מחלה אחרים.

ביום 20.03.11 דיווח הרופא המטפל ללשכה בראש פינה על חשד למחלת הכלבת. בו ביום, מספר שעות לאחר מכן, נמצאה הסוסה מתה במקום. מוח הסוסה נשלח לבדיקה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי שאישרה את הממצא החיובי לכלבת. תחקיר האירוע טרם הסתיים.

4/4/2011 אירוע כלבת מס' 12 לשנה זו, ובפעם השנייה בגירית (משפחת הסמוריים), שנמצאה מתה על דרך עפר במושב שדמות דבורה, הגליל התחתון. אין בידנו פרטים נוספים.

4/4/2011 אירוע כלבת מס' 13 לשנת 2011 והפעם בקיבוץ מעוז חיים שבעמק בית שאן. מדובר בתן שנכנס לשטח הקיבוץ ו"שוטט" במקום. הוא תקף ונשך ילד קטן וחברת קיבוץ וחדר אף לתחום הרפת, שם נשך את אחד העגלים. התן הומת ע"י חבר קיבוץ ששהה באותו זמן ברפת.

28/4/2011 – שני אירועי כלבת שנרשמו שלשום ואתמול אחה"צ: האחד (אירוע מס' 16) בכלב משוטט ביישוב עין קנייא שברמת הגולן והשני (אירועים מס' 17 – 19) בטליה, בטלה ובעגלה בקיבוץ נווה איתן.

א.      עין קנייא – מדובר בכלב משוטט, מגזע מעורב, לא מסומן ולא מחוסן, שתקף שני בני אדם ונשכם ביד לפני  שהצליחו להמיתו. לא ידוע מהיכן הגיע הכלב ואם, טרם המתתו, היה במגע עם בני אדם אחרים ו/או בעלי חיים.

ב.      נווה איתן – מדובר בטליה ובטלה, בגיל של בערך 3 – 4 חודשים, לא מחוסנים, מפינת החי של הקיבוץ, בה נמצאים כ- 34 ראשי צאן והמופעלת ע"י אדם פרטי.

הטליה נמכרה למגדל מכפר ריינה (הסמוך לנצרת) שהבחין לאחר מספר ימים שהטליה שברשותו מגלה שינויי התנהגות טיפוסיים ותופעות עצביות – בין היתר, תוקפנות, ליקוק ונשיכת חפצים. למקום הוזעק רופא וטרינר קליני שחשד מייד כי הטליה נגועה בכלבת, הרדים אותה ושלח את מוחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה.

הטלה, ששהה בפינת החי בקיבוץ נמצא מת במקום. אף כאן, לדברי המפעיל, אובחנו שינויי התנהגות ותופעות עצביות כמתואר לעיל טרם מותו.

העגלה, כבת 7 חודשים, אף היא לא מחוסנת, נמצאה מתה ברפת של הקיבוץ הממוקמת כ- 300 מטרים מפינת החי. מהתחקיר הראשוני עולה כי אף העגלה הראתה תופעות של תוקפנות יתר וסימנים עצביים. לא נמצאו על העגלה כל סימני נשיכה.

על אף שתחקיר האירועים בנווה איתן טרם הסתיים, ניתן להניח בסבירות גבוהה כי מדובר בתוצאה של חדירת בעל חיים נגוע (כנראה תן) למקום.

2/5/2011 שלושה מקרי כלבת שנרשמו ביומיים האחרונים: האחד (אירוע מס' 20) בפרה לחלב ברפת של קיבוץ נווה איתן, השני (אירוע מס' 21) בפרה (בקר לבשר) במושב דישון והשלישי (אירוע מס' 22) בעגל מרפת החלב של קיבוץ מעוז חיים.

א.      בנווה איתן נרשם המקרה הרביעי במספר במהלך השבוע האחרון (ולמעשה מדובר באותו אירוע). מדובר בפרה, לא מחוסנת, שהורדמה עקב תופעות של תוקפנות יתר וסימנים עצביים.

ב.      בדישון נרשם המקרה השלישי במספר מאז תחילת השנה (שלושה אירועים נפרדים). כאן מדובר בפרה מעדר בקר לבשר, לא מחוסנת, שנמצאה מתה לאחר שהראתה שינויי התנהגות ותופעות עצביות טיפוסיות.

ג.       גם במעוז חיים נרשם מקרה הכלבת השלישי מאז תחילת השנה (שלושה אירועים נפרדים). מדובר בעגל כבן 6- 8 שבועות, שחוסן לפני כחודש בעקבות אירוע הכלבת האחרון במקום. העגל ששהה בתא נפרד וטופל בגין דלקת ריאות, נמצא מת בתאו, לאחר שהראה תופעות עצביות טיפוסיות למחלה טרם מותו. יש להניח שהעגל חוסן בתקופת הדגירה של המחלה. בבדיקה לאחר המוות לא אובחנו עליו כל סימני נשיכה.

תחקיר האירועים אמנם טרם הסתיים, אולם גם במקרים המתוארים לעיל, קרוב לוודאי כי מדובר (בסבירות גבוהה) בהדבקה כתוצאה מנשיכתם של בני הבקר ע"י בעלי חיים נגועים (כנראה תנים).

5/5/2011 – מקרה כלבת נוסף בקיבוץ נווה איתן, והפעם בחתול! סה"כ אירוע כלבת מס' 23 לשנה זו והחמישי בנווה איתן!

מדובר בחתול משוטט, לא מחוסן, ש"התגורר וחי במתחם ההאכלה שלו", הנמצא בסמוך לפינת החי שבקיבוץ, שבמהלך השבוע האחרון אובחנו בה שני מקרי כלבת בטלאים (ראו אירועים מס' 17 ו- 18).

עוברים במקום הבחינו ב"התנהגות מוזרה" של החתול והזעיקו את עובדי המחלקה הווטרינרית של הרשות המקומית (מ.א. עמק המעיינות). החתול הורדם ומוחו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה.

18/5/2011 אירוע כלבת נוסף בעגלה מרפת החלב של קיבוץ נווה איתן! סה"כ אירוע כלבת מס' 24 לשנת 2011 (ומס' 6 בנווה איתן)!

מדובר בעגלה כבת 6 חודשים אשר עמדה באותה סככה שבה אובחנו שני מקרי הכלבת הקודמים במקום, בעגלה ובפרה – אירועים מס' 19 ו- 20 מיום 28.04.11 ו- 02.05.11 בהתאמה! העגלה חוסנה ביום ה-28.04.11, כנגד מחלת הכלבת.

לדברי מרכז הרפת, העגלה טופלה בימים האחרונים באנטיביוטיקה בגין דלקת ריאות והראתה תופעות של חולשה כללית. לא עלה כל חשד למחלת הכלבת מצדו או מצד מי מהעובדים במקום; לא אובחן כל שינוי בהתנהגותה של העגלה ולא נראו סימנים עצביים כלשהם! העגלה נמצאה מתה במכלאה. על אף האמור, מנהל הלשכה הווטרינרית האזורית, שהוזעק למקום, חשד בכלבת ולפיכך שלח את מוח העגלה לבדיקה במעבדה של המכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלה (וכמובן גם הסברה שהחיסון בוצע בתקופת הדגירה של המחלה).

15/8/2011 לאחר תקופה של חודשיים ימים, אנו רושמים אירוע כלבת נוסף, מס' 26, וגם הפעם בכלב, בקיבוץ אפיק הממוקם בדרום רמת הגולן, (מ.א. גולן), כ- 7 ק"מ מגבול סוריה.

מדובר בכלבה משוטטת (כלבת בר פראית), גדולה, מגזע מעורב. הכלבה חדרה ככל הנראה מסוריה. היא נצפתה בתחום הקיבוץ והראתה תופעות אופייניות למחלת הכלבת בצורתה האגרסיבית. הכלבה גילתה תוקפנות כלפי תושבי הקיבוץ, נשכה את אחד מהחברים וגרמה למהומה רבתי בין הכלבים המקומיים עד שנורתה ע"י לוכד הכלבים של המועצה שהוזעק למקום. בבדיקת מוח הכלבה במעבדה לכלבת של המכון הווטרינרי אושר הממצא החיובי למחלה.

27/9/2011 ערב פרוס השנה החדשה הבעל"ט, אנו רושמים אירוע כלבת נוסף, מס' 27 לשנה זו, ושוב בכלב, בשטחי המטעים של היישוב מג'דל שמס, רמת הגולן, בסמוך לגבול סוריה.

מדובר בגור כלבים, מעורב, בגיל של בערך 3 חודשים, שנמצא בסמוך ליישוב ונאסף ע"י הבעלים במטרה להכשירו ככלב שמירה על המטע שלו, בו גם שהה הכלב בחודש האחרון. לדברי הבעלים הכלב חוסן לפני כשבועיים בחיסון משושה, והיה מוקדם לחסנו כנגד כלבת. אולם, לפני כיומיים החל הגור להתנהג באופן מוזר ובאגרסיביות, גילה תוקפנות וניסה בין היתר לתקוף גם אותו. הרופא הרשותי שהוזעק למקום חשד כי הכלב נחשף לכלבת, הרדים אותו ושלח את ראשו לבדיקה. בבדיקת מוח הכלב במעבדה לכלבת של המכון הווטרינרי אושר הממצא החיובי למחלה. לא ידוע אם הכלב בא במגע עם בני אדם או בעלי חיים אחרים.

17/10/2011 אירוע כלבת מס' 28 לשנה זו, והפעם בזאב, שחדר לתחומי קיבוץ מרום גולן – רמת הגולן.

מדובר בזאבה צעירה ששוטטה בתחום הקיבוץ ותקפה מספר כלבים, לכאורה ללא כל סיבה. למקום הוזעק לוכד הכלבים של המועצה האזורית אשר חשד כי הזאבה חולה בכלבת וירה בה. בבדיקת מוח הזאבה במעבדה לכלבת של המכון הווטרינרי אושר הממצא החיובי למחלה. לא ידוע אם הזאבה באה במגע עם בני אדם או אם נושכו בעלי חיים אחרים.

27/10/2011, אירוע כלבת מס' 29, ושוב בכלב, והפעם בקיבוץ אשדות יעקב (מאוחד) שבעמק הירדן.

מדובר בכלב משוטט, בגודל בינוני, שנמצא גוסס, ומת תוך זמן קצר לאחר גילויו, בתחום הקיבוץ. הכלב נצפה מספר ימים קודם, תחילה בקיבוץ האון ולאחר מכן בקיבוץ תל קציר, טרם הגעתו לקיבוץ אשדות יעקב. מתחקיר ראשוני עולה כי הוא תקף בדרכו, בשני הקיבוצים, מספר כלבים. לא ידוע אם הכלב בא במגע עם בני אדם או אם נושכו בעלי חיים אחרים. בבדיקת מוח הכלב במעבדה של המכון הווטרינרי אושר החשד לכלבת. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו.

22/11/2011 – אירוע כלבת מס' 30 לשנה זו, בעגלה, במעלה גמלא, בסמוך למושב כנף, במדרון היורד מרמת הגולן לכיוון הכנרת.
מדובר בעגלה כבת חודשיים, השייכת לעדר בקר לבשר השוהה במקום. העגלה נמצאה מתה ומוחה נשלח לבדיקה לכלבת למכון הווטרינרי לאחר שהובהר לרופא הלשכה המחוזית כי העגלה הראתה סימנים עצביים ביומיים האחרונים לפני מותה. לא נמצאו כל סימני נשיכה. כמו כן לא ידוע אם העגלה הייתה במגע עם בני אדם אחרים (מלבד הבוקר והרופא המטפל). בבדיקת מוח העגלה במעבדה אושר החשד לכלבת.

5/12/2011 – אירוע כלבת מס' 31 לשנת 2011, וגם הפעם כמו במקרה האחרון בעגלה, באזור המרעה ליד מושב אלוני הבשן שבמזרח רמת הגולן, המרוחק כ- 700 מטרים מגבול סוריה.
מדובר בעגלה כבת 4 חודשים, השייכת לעדר בקר לבשר השוהה במקום והמונה כ- 600 אמהות. האמהות חוסנו לאחרונה כנגד מחלת הכלבת בשנת 2006. העגלה נמצאה מתה ביום 2.12.11 אחה"צ, לאחר שהראתה סימנים עצביים אופייניים למחלת הכלבת (כולל ריור ותוקפנות יתר) ביומיים האחרונים לפני מותה. מוח העגלה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר סופית החשד למחלת הכלבת.

מתחקיר האירוע עולה כי קיים כנראה קשר לאירוע הכלבת מס' 30 (מיום 22.11.11) עליו דיווחנו כאן לאחרונה, ואולי מדובר אפילו באירוע אחד. העגלה שאובחנה במעלה גמלא כנגועה בכלבת מקורה בעדר שליד אלוני הבשן. היא הועברה בזמנו, כחודש טרם מותה, (בגין חולשה ובמטרה לטפל בה) לעדר הנמצא במעלה גמלא, שם מצאה את מותה

19/12/2011 – אירוע כלבת מס' 32 לשנת 2011, ושוב בכלב, ה- 10 במספר לשנה זו, והפעם בשכונת עיר גנים, ירושלים.
מדובר בכלב ביתי מסוג גולדן רטריבר כבן 3 שנים אשר מעולם לא חוסן נגד כלבת! הכלב שהה והסתובב חופשי בחצר הבית של הבעלים "ומדי פעם אף יצא לבקר את השכנים בבתים הסמוכים". הכלב חלה לאחרונה והראה סימנים עצביים. הוא טופל במרפאה תחילה בגין החשד לכלבלבת ומשהחמיר מצבו, הורדם ע"י הרופאה המטפלת. גופתו נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה גם אושר סופית החשד למחלת הכלבת.
עדיין לא ברור אם הכלב נחשף למחלה בירושלים או בצפון הארץ, בה שהה עם הבעלים תקופת מה לפני כחודשיים. תחקיר האירוע עדיין בעיצומו.ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר