עדכון אירועי כלבת לשנת 2016

מעודכן לתאריך 13/12/2016rabbis

7/1/2016 – אירוע כלבת ראשון לשנת 2016 בעגלה מקיבוץ מלכיה שבגליל העליון [מ.א. הגליל העליון], בתחום לשכה וטרינרית גליל גולן. מדובר בעגלה כבת 4 חודשים שהשתייכה לעדר הבקר לבשר של קיבוץ מלכיה הרועה באזור גבול הלבנון. העגלה הועברה לטיפול ולשמירה בתחום הקיבוץ עם קבוצת עגלים שאחד מהם אובחן לאחרונה כנגוע בכלבת (ראו דו"ח שלנו, מס' 27, מיום 27.12.15).
העגלה הורדמה לאחר שהראתה שינויי התנהגות וסימנים עצביים (אופייניים ל"כלבת שקטה") ותופעות שיתוק בפלג גופה האחורי ובשתי הגפיים האחוריות. מוח העגלה נשלח לבדיקה לכלבת במכון הווטרינרי, בה גם אושר החשד למחלת הכלבת.

17/1/2016 – אירוע כלבת שני לשנת 2016, והפעם בכלבת רועים בגוש חלב שבגליל העליון [מ.מ. גוש חלב], בתחום לשכה וטרינרית גליל גולן.
מדובר בכלבת רועים מגזע פוינטר כבת שנתיים, לא מחוסנת, הנמצאת אצל הבעלים מיום המלטתה. הכלבה שימשה ככלב שמירה במכלאה בפאתי היישוב, בה שהו חלק מראשי הבקר של עדר הבקר לבשר של הבעלים, הרועה בסמוך ליישוב.
הכלבה נמצאה מתה במכלאה לאחר שהראתה ביומיים האחרונים שינויי התנהגות וסימני חולשה, לרבות תופעות שיתוק שבאו לידי ביטוי בשיתוק של הגפיים האחוריות. ראשה של הכלבה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה נקבע המוות כתוצאה ממחלת הכלבת. לא ידוע אם הכלבה הייתה במגע עם בני אדם.

26/1/2015 – אירוע כלבת מס' 3 לשנה זו, והפעם בתן שנלכד ביישוב מתת שבגליל העליון הסמוך לגבול הלבנון [מ.א. מעלה יוסף], בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי (עכו).
מדובר בתן שחדר ליישוב ושהה בחצר בית מגורים (של פקח רשות הטבע האזורי). הפקח יצא לחצר לקול נביחות כלבו וירה בתן. גופת התן נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

31/1/2016 – אירוע כלבת, מס' 4 לשנה זו, והפעם בגורת כלבים במושב דישון שבגליל העליון הסמוך לגבול הלבנון [מ.א. מבואות החרמון], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בגורת כלבים משוטטת, בגיל של מספר חודשים, מעורבת, בגודל בינוני. הגורה חדרה לחצר אחד הבתים בישוב בשעות אחה"צ המאוחרות ותקפה אחד מבני המשפחה (נער צעיר) שחזר בדיוק מבית הספר. לאחר שנשכה אותו בפניו תקפה ונשכה גם את הכלב ששהה בחצר. אבי המשפחה שנחלץ לעזרתם, הצליח ללכוד את הגורה ולהכניסה למכלאה קטנה וצרה הנמצאת בחצר ביתו ולנעול אותה. למחרת בבוקר הגיע לוכד הכלבים האזורי למקום ואסף את הגורה שהייתה במצב אפאטי ולא התנגדה לפינויה למחלקה הווטרינרית הרשותית. הכלבה הראתה חולשה כללית והייתה במצב גופני ירוד ביותר; לצד קשיי נשימה אובחנה טראומה (חבלה) ניכרת בבית החזה. בלית ברירה הורדמה הגורה. גופתה נשלחה למעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

5/2/2016 – אירוע כלבת מס' 5 לשנה זו, והפעם בפרה (בקר לבשר) במרעה באזור עמק עקרב צפונית לישוב פסוטה שבגליל העליון [מ.מ. פסוטה] וכ- 500 מטר מקו הגבול עם דרום לבנון, בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי.
מדובר בפרה בוגרת, בגיל של 3 – 4 שנים, לא מחוסנת, שהשתייכה לעדר בקר לבשר המונה כ- 170 אימהות. את העדר מלווים כלבי רועים וסוסים, כולם מחוסנים נגד כלבת. הפרה הורדמה ע"י הרופא המטפל לאחר שהראתה שינויי התנהגות אופייניים למחלת הכלבת, כאשר השתוללה בפראות וניסתה לתקוף את אחד הכלבים ואת הרופא. לא ידוע על מגע של הפרה עם בני אדם. מוח הפרה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

10/2/2016 – אירוע כלבת מס' 6 לשנת 2016, ושוב בכלב, ה- 3 במספר לשנה זו, והפעם בעיר קריית שמונה השוכנת באצבע הגליל, בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בכלב ביתי מסוג פיטבול, בגיל 6 חודשים, אשר סורס וחוסן בתאריך 25.01.16 נגד כלבת. הכלב הובא לבית הבעלים בגיל של בערך 3 חודשים, אולם לדבריו ולדברי הרופא המטפל לא ניתן היה לחסנו, כמתחייב, בשל היותו חולה במחלת הפרוו.
ביום 3.02.16 הובהל הכלב למרפאה לאחר שהראה חולשה כללית ו"התנהגות לא רגילה", אולם שוחרר בו ביום, ללא ממצאים מיוחדים. למחרת הוחזר הכלב למרפאה כשהוא סובל משלשולים והקאות. הכלב קיבל טיפול תומך ואושפז למעקב במקום. בצילום בטן שבוצע ביום המחרת, 5.02.16, אובחן גוף זר שחייב את ניתוחו המידי של הכלב. לאחר הניתוח והוצאת הגוף הזר (גליל פלסטיק) השתפר מצבו ונראה כי הוא חוזר לאיתנו. אולם יומיים לאחר מכן התחיל הכלב לגלות סימנים עצביים, רגישות מוגברת ותוקפנות יתר. למרפאה הוזעק הרופא הרשותי להתייעצות. הכלב הורדם וראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

11/2/2016- אירוע כלבת נוסף, מס' 7 לשנה זו, והפעם בסוס בצומת הגומא, בכניסה הדרומית לעיר קריית שמונה, בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בסוס לא מחוסן, ששהה בחלקת מרעה הנמצאת בסמוך לצומת הגומא, עם עדר הבקר לבשר של קיבוץ סאסא. הסוס התנהג ביומיים האחרונים באופן "מוזר" כאשר, בין היתר, היה אפאטי, רייר ו"התנדנד" קלות (עמידה/הליכה לא יציבה). בהמשך הראה תופעות של רגישות יתר, נשך את לשונו שנותרה שמוטה ומדממת ודחה קבלת מזון ומים. הרופא המטפל שהוזעק למקום הורה על הרדמתו בחשד למחלת הכלבת. הסוס הורדם וראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי בה אושר הממצא החיובי למחלה.

16/2/2016 – אירוע כלבת מס' 8 לשנת 2016, והפעם בתן  שנמצא באזור הדרומי של כביש קריית שמונה ? גשר יוסף (המחבר בין קריית שמונה וכביש 90 לשדה נחמיה), בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בתן ששוטט באזור המטעים שבמקום וניסה לתקוף עובד על טרקטורון. התן נמלט ונתגלה לאחר כ- 4 שעות של חיפושים נרחבים אחריו בשדה סמוך. התן נורה והועבר לידי הרופא הווטרינר הרשותי אשר שלח את ראשו לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

17/3/2016 – אירוע כלבת מס' 9 לשנת 2016, והפעם בעגלה (בקר לבשר) בשטח מרעה, הממוקם בסמוך לדיר חזירים, כ- 1 ק"מ צפונית לישוב פסוטה שבגליל העליון, בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי.
מדובר בעגלה צעירה, בגיל של 6 – 8 שבועות, לא מחוסנת, שהשתייכה לעדר בקר לבשר המונה כ- 60 בני בקר (אימהות ועגלים). העגלה נמצאה מתה במכלאה בשטח המרעה בה שהתה כיומיים לאחר שהופרדה מהעדר לטיפול בגין דלקת ריאות, ולאחר שהראתה שינויי התנהגות וסימנים עצביים, בין היתר ריור מוגבר וגעייה (בכייה) אופיינית. ראש העגלה נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

28/3/2016 – אירוע כלבת מס' 10 לשנה זו, והפעם בכלב בעיר מעלות-תרשיחא שבגליל העליון, הממוקמת קילומטרים ספורים מגבול הלבנון, כ- 20 ק"מ מזרחית לנהריה וכ- 15 ק"מ צפונית לכרמיאל, בתחום לשכה וטרינרית גליל מערבי.
מדובר בכלב משוטט, מעורב, בגודל בינוני, בגיל של פחות משנה, לא משובב וללא כל סימנים מיוחדים. הכלב השתייך ככל הנראה ללהקת כלבים משוטטת שנצפתה בסמוך למקום. הכלב חדר לאחד הדירים בישוב תרשיחא ותקף מספר כבשים. הבעלים הזעיק את הרופא הווטרינר המטפל בעדרו. כשהגיע הרופא הבחין בכלב שעדיין נמצא בדיר. הכלב הראה שינויי התנהגות ותופעות עצביות אופייניות למחלת הכלבת בצורתה האגרסיבית, קרי: רגישות יתר, ריור מוגבר ותוקפנות. בין היתר הוא ניסה לתקוף את הרופא ואת סביבתו, נשך את הגדר ואת האדמה. לאחר מאמצים הצליח הרופא ללכוד את הכלב ולהרדימו. ראשו נשלח לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.

6/4/2016 – אירוע כלבת מס' 11 לשנה זו, ושוב בכלב והפעם במושב אלקוש ליד העיר מעלות-תרשיחא שבגליל העליון.
מדובר בכלב ביתי, מסוג דוברמן, כבן 5 שנים, משובב אולם לא רשום ולא מוכר ברשות המקומית ולא מחוסן כנגד כלבת. הכלב שימש ככלב שמירה אצל הבעלים והיה קשור בחבל לאחד הלולים במקום. מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי הכלב היה לאחרונה אפאתי, לא הגיב לגירויים סביבו, וסרב לאכול ולשתות. רק משנמצא הכלב ע"י בעליו חסר הכרה, הוא הובהל לטיפול רפואי במרפאה הווטרינרית בעיר הסמוכה. לאחר הגעתו למרפאה יצר הרופא הווטרינר המטפל קשר עם הרופא הרשותי להתייעצות אודות כלב שהגיע למרפאתו כשהוא חסר הכרה ועם סימנים עצביים (רועד ברגליו). הרופא הרשותי חשד בכלבת והורה על הרדמתו ושליחת ראשו לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי. במעבדה אכן אושר החשד למחלה

13/4/2016 – אירוע כלבת מס' 12 לשנת 2016 והפעם בשועל שנלכד בסמוך לחניון יעלים שבקיבוץ יטבתה [מ.א. חבל אילות], בתחום לשכה וטרינרית הנגב (באר שבע).
מדובר בשועל מצוי ששוטט בסמוך לחניון והראה סימנים עצביים. השועל נצפה כשהוא מקפץ וכושל ברגליו, ועורר בשל כך את חשדם של שני תושבים אשר הזעיקו למקום את פקח רשות שמורות הטבע. השועל נורה ע"י הפקח וגופתו נשלחה לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה.
לא ידוע על מגע של השועל עם בני אדם או בעלי חיים. כמו כן דווח כי בערך כשעה לאחר האירוע נצפה שועל נוסף עם סימנים עצביים באזור הגדר המזרחית של חי-בר יטבתה צמוד לגדר המערכת עם גבול ירדן. לא ניתן היה ללכוד שועל זה והוא ברח לכיוון ירדן.

28/4/2016 – אירוע כלבת מס' 13 לשנה זו, והפעם בעגל מעדר הבקר לבשר של קיבוץ מבוא חמה ששהה במרעה באזור ג'וחאדר (עין אורחה) בסמוך לכביש 98 שבמרכז רמת הגולן [מ.א. גולן], בתחום לשכה וטרינרית גליל – גולן.
מדובר בעגל כבן 5 חודשים, לא מחוסן, שהשתייך לעדר המונה כ- 80 אימהות ו-20 עגלים ועגלות טרם גמילה. מתחקיר ראשוני של האירוע עולה כי העגל הראה בימים האחרונים שינויי התנהגות וסימנים עצביים אופייניים למחלת הכלבת, בין היתר ולסרוגין: תוקפנות יתר, ריור מוגבר, געייה (בכייה) 'היסטרית', אי יציבות (נפילה וקימה) וסירוב (אי יכולת) לינוק או לאכול ולשתות. למקום הוזעק הרופא הווטרינר המטפל של העדר שחשד מיד כי העגל נגוע בכלבת, הרדים אותו ושלח את מוחו לבדיקה במעבדה לכלבת שבמכון הווטרינרי, בה אושר החשד למחלה

14/6/2016 – אירוע כלבת מספר 14 לשנה זו, הפעם בכלב בגליל, באזור מכללת תל חי.

29/7/2016 – אירוע כלבת מספר 15 לשנת 2016, גם הפעם בכלב באזור העמקים, מסוף גבול נהר הירדן.

19/8/2016 – אירוע כלבת מספר 16, הפעם בפרה, מאזור הכפא רג'ר.

29/8/2016 – אירוע כלבת מספר 17, שוב בכלב, גליל מערבי מושב חוסן.

31/8/2016 – אירוע כלבת מספר 18, הפעם בתן באזור גליל מערבי מושב מעונה.

18/9/2016 – אירוע כלבת מספר 19 בשנת 2016. שועל ממטולה שנמצא מת. לא ידוע על מגעים של
השועל עם בני אדם.

20/9/2016 – מקרה כלבת מספר 20 בשנת 2016 . כלבת בתן שנמצא גוסס באיזור הירדן בין קיבוץ אפיקים וקיבוץ בית זרע. התן התנהג באופן מוזר, שהעלה את החשד כי הוא סובל מכלבת או שמא הורעל.

22/9/2016 – אירוע כלבת מספר 21 לשנת 2016, כלבת בשועל באזור מטולה.
30/9/2016 – אירוע כלבת מספר 22 – כלבת בתן שנשך אישה במעלות ותקף כלב במושב חוסן. התן נלכד, הומת והובא לבדיקה בבית דגן.

30/9/2016 – אירוע כלבת מספר 23 לשנת 2016 – אובחנה מחלת הכלבת בשני כלבים מספסופה. הכלבים מספסופה הנם גורות כלבים בנות חודשיים וחצי שנה, לא מחוסנות אשר ננשכו על ידי שועל ב – 14/9. אחת הגורות הגיעה לטיפול ראשוני במרפאה ב – 16/9, שתי הגורות הגיעו לטיפול ב – 18/9 ואז גם חוסנו ועוקרו. ב – 29/9 הגורות מפגינות סימנים עצביים, מובאות למרפאה ומומתות בחשד לכלבת שמאומת למחרת.
להזכירכם, בהתאם לסעיף 7 לפקודת הכלבת, 1934 בעל חיים שננשך על ידי שועל,
צבוע, זאב או תן חשוד כנגוע בכלבת ויש להמיתו או ליישם הנחיות שינתנו על ידי
רופא ווטרינר ממשלתי לבידודו ומניעת אפשרות נשיכה.
בכל מקרה של בעל חיים נשוך כאמור, יש לדווח ללשכה הווטרינרית הממשלתית
המחוזית ולפעול בהתאם להנחיות רופאי הלשכה.

15/11/2016 – אירוע כלבת מספר 24 לשנת 2016 – לפני 6 ימים הובא למכון הווטרינרי ראש שועל מכרם בן זמרה. השועל התנהג מוזר, הגיע למרפסת ביישוב ומת לאחר שעה. הראש הוסר והובא לבדיקת כלבת. באותו יום דווח על כלב שננשך באותו אזור. הכלב מחוסן ויוחלט על עתידו בהמשך.
להזכירכם, בהתאם לסעיף 7 לפקודת הכלבת, 1934 בעל חיים שננשך על ידי שועל, צבוע, זאב או תן חשוד כנגוע בכלבת ויש להמיתו או ליישם הנחיות שינתנו על ידי רופא ווטרינר ממשלתי לבידודו ומניעת אפשרות נשיכה.

29/11/2016 – אירוע כלבת מספר 25. אתמול אובחנה מחלת הכלבת בשועל שנתפס בצופר בערבה.
השועל אותר כ – 100 מ' מהגבול, באזור החממות על ידי חקלאי ששם לב לשועל שהתנהגותו מוזרה. הוזעק למקום פקח של רשות הטבע והגנים שלכד את השועל. השועל מת והועבר לבדיקה במכון הווטרינרי. בבדיקה אובחן השועל כחיובי למחלת הכלבת. לא ידוע על מגעים של השועל עם אנשים או בעלי חיים.

9/12/2016 – אירוע כלבת מספר 26 לשנת 2016, מחלת הכלבת אובחנה בגופתו של כלב צעיר. הכלב, אסופי בן 5 חודשים
לערך, אומץ על משפחה מכפר ורדים. הכלב נשך, הוסגר לתצפית כלבת בכלבייה ביסעור ומת כעבור 6 ימים.
בנתיחה אובחנה מחלת הכלבת.

12/12/2016 – אירוע כלבת מספר 27 לשנת 2016 – מחלת הכלבת אובחנה היום בגופת שועל שהובא מיטבתה. השועל הותקף על ידי כלבי האורווה של קיבוץ יטבתה שהרגו אותו. הגופה הובאה למכון הוטרינרי, ובבדיקה נמצא נגיף הכלבת. חמשת הכלבים הוסגרו לתצפית כלבת.ליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר