בניית בטחון עצמי לכלב

בטחון עצמי-המתנה המשמעותית ביותר שנוכל לתת לכלבינו (ולנו)
שי רצר – מאלף, מחנך ובונה מנהיגות

נסו להיזכר בעצמכם כילדים, על התקופה הזאת בה היה משהו שהפחיד אותנו, שהשאיר אצלנו חותם .שלומי הילד הגדול שהטיל פחד על כולם, רותי המורה הקשוחה עם קול הבס המפחיד או רעש זיקוקי הדינור ביום העצמאות.
איך התקופה הזו אז הייתה נראית, אם הייתם מלאי בטחון עצמי, אם הייתם יודעים כמה אתם חכמים, יפים וחזקים.
איפה הייתם היום? במה הייתם עוסקים? אילו אינטראקציות חברתיות היו לכם ומה היה טיבן?
איך בטחון עצמי מייצר לנו מציאות שונה.

כמונו, גם הכלבים שלנו! איך האינטראקציות היומיות שלהם היו נראות בעולם מלא בביטחון עצמי? איך היו ניגשים להכיר כלבים? אנשים? איך היו מתמודדים עם רעש? עם סיטואציות חדשות?
כמה תסכול מתח וחרדה היו נמנעים מהם (וכמובן מאתנו ,בעלי הכלבים)? כמה כלבים לא היו מסיימים בהסגרים, עמותות וכלביות שונות כתוצאה מהתנהגות אגרסיבית או מפוחדת כתוצאה מחוסר בטחון והיכולת להתמודד?

בטחון עצמי של כלב מורכב מ 3 מרכיבים:
1. בטחון עצמי כתוצאה מגנטיקה
2. בטחון הנובע מטריטוריה
3. בטחון הנובע מביטחון בלהקה ובמנהיגה

חוץ מהמרכיב הראשון בו אין לנו יכולת לשלוט (אלא אם רוכשים כלב – בדקו היטב וחקרו את בית הגידול וקווי הדם בו), בשאר המרכיבים יש לנו יכולת להשפיע ,לחזק ולתרום להעלאת בטחונו העצמי של הכלב .

אז מה ניתן לעשות על מנת לחזק את הביטחון העצמי של כלבינו?
1. טריטוריה- חזקו את תחושת השייכות של הכלב לבית, צרו לו סביבת שינה פרטית נוחה. צרו חוויות חיוביות בטריטוריה תוך האכלה ומשחק.
2. להקה ומנהיגות:
• צרו קשר חזק עם כלבכם, למדו אותו קשר עין. כלב שמרגיש בטוח בלהקתו יתפקד טוב יותר בסיטואציות שונות.
• צאו לטיולים ארוכים עם כלבכם, הלהקה מסתובבת ביחד.
• העניקו אהבה במקומות הנכונים והיזהרו לא לחזק התנהגות שלילית.
• קבעו גבולות ברורים להתנהגות- חינוך בסיסי יסייע לכלבכם להבין טוב יותר מה מצופה ממנו. השתמשו בלמידה חיובית וחיזוקים חיוביים על מנת לייצר אצל הכלב הצלחות בונות ביטחון. הרימו את הרף לאט לאט.
זכרו את המטרה- העלאת הביטחון העצמי. העיקרון הוא לייצר תנועה איטית לעבר הצלחה גדולה תוך פירוקה ליעדי משנה. אנחנו כל פעם מלמדים משימות קטנות ומחזקים על ההצלחות.
3. למדו את כלבכם טריקים שונים כאקט של לימוד והצלחה. לימוד פעולות שכל תכליתן הוא כיף וחיזוק הביטחון עצמי דרך הצלחות. תן יד, להתגלגל,PLAY DEAD, ללכת אחורה או לקפוץ דרך חישוק.
• TARGET STICK – כלבים מתקשרים איתנו עם אפם ועם כפות הידיים. מרגילים את הכלב לגעת עם כף הרגל או האף תוך חיזוקים חיוביים באובייקט כלשהו. ברגע שהכלב הבין את הרעיון ניתן לייצר משחקי נגיעה שונים ואף לתת לו עבודה בבית כגון הדלקת אור או פתיחת דלתות בהנחיה שלנו. פעילות זו שהופכת להתניה היא עוד דרך להסב את תשומת ליבו מאובייקטים או דברים מהם הוא חושש ולהתרכז במשחק.
• דרוג החשיפה לאובייקט מפחיד- הציגו לכלבכם את הדבר ממנו הוא חושש ממרחק נכון (בו הוא לא מגלה סימני חשש), התקרבו מעט, חזקו אותו ושובו איתו לאחור. עשו זאת שוב ושוב תוך צמצום המרחק. כבדו את זמן הלמידה של כלבכם ואל תדחקו אותו לסיטואציות מלחיצות.
• העתקת התניה של אובייקט אהוב- הראו לכלבכם בן משפחה אהוב, הצביעו עליו ואמרו "מי זה" בקול נעים, חזקו את הכלב וצפרו אותו בחטיף כשהוא מסתכל על האובייקט וחוזר אלכם. חזרו על פעולה זו מספר רב של פעמים. העתיקו את פעולה זה לאחר שנוצרה ההתניה החיובית למשפט "מי זה" לאובייקט ממנו הכלב חושש. כבדו את המרחק של הכלב מהאובייקט ועבדו בסבלנות לאורך זמן.

זכרו שכלב עם בטחון עצמי הוא כלב מאוזן יותר ,רגוע יותר ושמח יותר בחייו.

לשאלות ועזרה ….
שי רצר – מאלף, מחנך ובונה מנהיגות
טלפון -0525552968
מייל- shairazzer@gmail.comליצירת קשר ב- whatsapp

ליצירת קשר

צרו איתנו קשר